فیزیوتراپی و درمان مشکلات کمر و زانو

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. فیزیوتراپی و درمان مشکلات کمر و زانو

هنگامی‌ که فردی در اثر صدمات، معلولیت و بیماری‌ها دچار ناتوانی می‌گردد، به کمک فیزیوتراپی یا طب فیزیکی می‌تواند، دامنه حرکتی و عملکرد اندام‌های خود را بازسازی نماید. همچنین به کمک فیزیوتراپی می‌توان خطر بیماری و آسیب‌دیدگی‌ها را در آینده کاهش داد. فیزیوتراپی یک روش درمانی جامع است که به‌طور مستقیم بیمار را درگیر فرایندهای مراقبتی می‌کند.

کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم با مدیریت دکتر حیدر سعادتی یکی از مجهزترین کلینیک در زمینه درمانهای فیزیوتراپی در شهر تهران است، یکی از مزیت های این کلینیک وجود پارکینگ مجتمع نگین ظفر در مجتمعی است که کلینیک واقع شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان مشکلات کمر و زانو , دریافت ورزش مناسب در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم با شماره های 02126722003  و  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

فیزیوتراپی چیست؟


فیزیوتراپی یک شاخه تخصصی پویا  و فعال در حرفه پزشکی است، که به افراد کمک کرده تا در طول زندگی خود بالاترین سطح عملکرد فیزیکی را داشته باشند. فیزیوتراپی در واقع به درمان، حفظ و بازسازی عملکردهای فیزیکی افراد می‌پردازد. تنها یک متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به ‌صورت مستقیم به نظارت و ارائه خدمات فیزیوتراپی مبادرت ورزد.

فیزیوتراپی چیست

فیزیوتراپی شامل روش‌های مختلفی جهت درمان بیماری‌های مختلف اسکلتی عضلانی در زمینه ارتوپدی و بیماری‌های مغز و اعصاب و نورولوژی و سایر بیماری‌ها می‌باشد. روش‌های عمومی و روتین فیزیوتراپی از دیرباز در مراکز فیزیوتراپی مورد استفاده برای درمان بیماری‌ها قرار می‌گرفته است. روش‌های پیشرفته‌ی فیزیوتراپی که وابسته به پیشرفت تکنولوژیکی می‌باشد اخیراً در مجامع درمانی و پزشکی و تحقیقات پزشکی مورد توجه زیادی قرار گرفته است چراکه استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته مانند سیستم‌های شوک موج برون بدنی متمرکز و سیستم القاء مغناطیسی برون بدنی و همچنین روش استئوپاتی به‌عنوان روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی در بیماری‌ها مد نظر قرار گرفته است. کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم با مدیریت دکتر حیدر سعادتی با استفاده از رویکرد های نوین و استفاده از ابزارها و دستگاه‌های پیشرفته یکی از بهترین مراکز فیزیوتراپی در کشور با تخصص و تجربه ایشان می‌باشد.

برای دریافت مشاوره درباره‌ی درمان شانه درد با روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک پیشرفته شمیم می‌توانید با شماره تلفن‌‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳ و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

نقش فیزیوتراپی


در بسیاری از کشورها، دکتر فیزیوتراپی نقش کلیدی‌ در مراقبت‌های اولیه درمانی ایفا می‌کند. آن‌ها دسترسی مناسب افراد را به خدمات فیزیوتراپی تضمین می‌کنند. دسترسی سریع به فیزیوتراپی با شرایط مناسب در سلامت بیمار و کاهش هزینه‌های درمانی بسیار مؤثر است. برای مثال، فردی که دچار کمر درد حاد می‌شود، اگر در عرض 72 ساعت از شروع درد توسط یک متخصص فیزیوتراپی معاینه گردد، در مقایسه با افرادی که دسترسی سریعی به خدمات فیزیوتراپی ندارند، به تعداد جلسات درمانی کمتر نیازمند خواهد شد، همچنین مدت‌زمان دور ماندن از محل کار او نیز کاهش یافته و فرایند درمان سریع‌تر خواهد شد. در نقش آموزشی، به‌طور معمول دکتر فیزیوتراپی در مورد جنبه‌های مختلف شرایط بیماران به آن‌ها آموزش و آگاهی می‌دهد. با آموزش دادن راه‌کارهای درمانی، سعی می‌کنند عملکرد فیزیکی بیماران را بهبود بخشند. اغلب بیماران در خصوص تغییر سبک زندگی و برنامه‌های ورزشی در خانه، آموزش می‌بینند تا برای دستیابی به اهداف درمانی خود شرکت فعالانه داشته و توانمند گردند.

شرایط قابل ‌درمان با فیزیوتراپی


شرایط قابل ‌درمان با فیزیوتراپی

برخی از شرایط می‌توانند به‌طور مؤثری از فیزیوتراپی بهره ببرند:

 • آرتروز کمر و آرتروز گردن
 • درد در قسمت پشت بدن (کمر درد)
 • اختلالات مربوط به پاها
 • آرتروز زانو (OA)
 • دیسک کمر
 • درد پایین کمر
 • رگ به رگ شدن و کشیدگی‌ها 
 • اختلالات مربوط به مفصل‌ها
 • سیاتیک
 • سردرد
 • گردن درد
 • روماتیسم زانو و روماتیسم ستون فقرات

تمرینات فیزیوتراپی


تمرینات فیزیوتراپی

مداخلات فیزیوتراپی با بهبود در کارکرد فیزیکی، سلامت و کیفیت زندگی افراد در ارتباط است. برای شروع فرایند درمان به کمک فیزیوتراپی، ابتدا سابقه پزشکی، آزمایش‌های پزشکی و مطالعات تصویربرداری بیمار ارزیابی می‌گردد. متخصص فیزیوتراپی این یافته‌ها را با معاینات فیزیکی خود (ازمایشات و معاینه‌های تنفسی، قلبی، عضلانی -اسکلتی، عصبی – عضلانی و سیستم پوششی بدن) ترکیب می‌نماید تا به تشخیص دقیق برسد. سپس برای رسیدن به توان‌بخشی و باز توانی بیمار، متخصص فیزیوتراپی یک برنامه جامع درمانی را مطابق نیازهای بیمار طرح‌ریزی می‌کند. دکتر فیزیوتراپی با ارائه مداخلات درمانی مختلف، عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی بیماران را بهینه‌سازی می‌کند. عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی افراد ممکن است در اثر عواملی مانند پیری، تروما (آسیب)، بیماری‌های مزمن و یا شرایط محیطی به خطر افتد. به‌جای تمرکز بر جنبه‌های فردی یک آسیب یا بیماری، دکتر فیزیوتراپی بدن را به‌عنوان یک کل واحد در نظر می‌گیرد.

برخی از روش‌های اصلی مورد استفاده توسط فیزیوتراپیست عبارت‌اند از:

 • آموزش و مشاوره: دکتر فیزیوتراپی با آموزش و ارائه توصیه‌های عمومی در مورد عواملی که زندگی روزانه شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند (مانند نحوه قرارگیری وضعیت صحیح بدن، بلند کردن یا حمل صحیح اشیا جهت جلوگیری از بروز صدمات)، به بهبود کیفیت زندگی افراد می‌پردازند.
 • تمرینات ورزشی ویژه و مشاوره در خصوص فعالیت‌های بدنی: به‌ منظور بهبود سلامت عمومی و تحرک بدن افراد و همچنین برای تقویت قسمت‌های خاصی از بدن، ممکن است ورزش‌های خاصی برای شما تجویز گردد.
 • درمان دستی: در این روش دکتر فیزیوتراپی با استفاده از دست خود، به تسکین درد، بهبود سفتی و افزایش دامنه حرکتی اندام‌ها می‌پردازد. گاهی اوقات تکنیک‌های دیگری نیز ممکن است استفاده شود، مانند تمرینات ورزشی خاص یا طب سوزنی.

پرسش‌های متداول


در اولین جلسه ملاقات با دکتر فیزیوتراپی، چه اتفاق می‌افتد؟

متخصص طب فیزیکی دارای مجوز و صلاحیت، به مشاوره با شما می‌پردازد. سابقه پزشکی و آزمایشات شما به‌ دقت تحت ارزیابی قرار خواهد گرفت. سپس تصویر روشنی از شرایط و روش‌های درمانی برای شما ارائه خواهد شد تا به اهداف درمانی لازم دست‌ یابید. همچنین یک برنامه ورزشی ویژه برای تمرین در خانه دریافت خواهید کرد. معمولاً، متخصص فیزیوتراپی درمان را در همان روز آغاز خواهد کرد. فرایند درمان با درمان‌های دستی برای کاهش درد، خشکی زانو و اسپاسم (گرفتگی) عضلات کمر شروع می‌شود. پزشک از هر امکانی بهره می‌گیرد، تا به بهبودی سریع و کاهش درد شما کمک نماید.

آیا قبل از شروع فیزیوتراپی نیاز به تصویربرداری اشعه ایکس یا ام آر آی می‌باشد؟

در اغلب موارد قبل از شروع فیزیوتراپی، نیازی به گرفتن تصویربرداری اشعه ایکس و یا MRI، نمی‌باشد. اما اگر دکتر فیزیوتراپی تشخیص دهد که شرایط شما نیازمند معاینات و ارزیابی‌های ارتوپدی بیشتری می‌باشد، ممکن است شما را به یک متخصص ارتوپدی ارجاع داده تا اقدامات لازم صورت بپذیرد. که ممکن است شامل تصویربرداری اشعه ایکس، ام آر ای و یا سایر اقدامات درمانی باشد.

جلسات درمانی چه مدت طول خواهد کشید؟

به‌طور کلی جلسه درمان حدود 45 تا 60 دقیقه طول خواهد کشید. بخش قابل‌ توجهی از جلسه صرف صحبت کردن، آموزش و دریافت درمان‌های دستی خواهد شد. همچنین ممکن است بخش از وقت شما صرف درمان‌های دیگر مانند: تمرینات تجویزی، گرما درمانی و یا درمان با تحریک الکتریکی گردد.

به چند جلسه درمانی احتیاج خواهم داشت؟

اغلب بیماران دو تا سه بار در هفته، به مدت 4 الی 6 ماه به مراکز درمانی مراجعه خواهند نمود. هدف متخصص فیزیوتراپی این است که شما در سریع‌ترین زمان ممکن به فعالیت‌های مورد علاقه خود بازگردید.

 

مقالات مرتبط

درمان دیسک کمر بدون جراحی

درمان دیسک کمر بدون جراحی

درمان دیسک کمر بدون جراحی بیرون زدگی دیسک کمر، زمانی اتفاق می افتد که لایه بیرونی دیسک ستون فقرات ضعیف…
فیزیوتراپی بعد از جراحی

فیزیوتراپی بعد از جراحی

فیزیوتراپی بعد از جراحی اغلب بخش مهمی از روند بهبودی پس از جراحی است. هدف فیزیوتراپی کمک به بازیابی حرکت، قدرت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست