فیزیوتراپی

درمان با فیزیوتراپی که تحت عنوان توان‌بخشی عملکردی نیز شناخته می‌شود، برنامه‌ای است که با هدف بهبود بیماران یا حفظ توانایی‌های عملکردی آنها (مانند انجام فعالیت‌های روزمره زندگی) طراحی شده است. درمان با فیزیوتراپی شامل توانمندسازی، انعطاف‌پذیری و استقامت، و یادگیری بیومکانیک‌های صحیح (به عنوان مثال وضعیت صحیح بدن) برای پیشگیری از آسیب دیدن ستون‌فقرات و حفظ ثبات آن است. بیماران در طول جلسات درمان با فیزیوتراپی نحوه حفظ وضعیت صحیح بدن را یاد می‌گیرند. حفظ وضعیت صحیح بدن از ستون‌فقرات در مقابل فشار و تغییر شکل غیرضروری محافظت می‌کند. قرار گرفتن بدن در وضعیت نادرست باعث درد گردن و کمر می‌شود. یاد گرفتن نحوه بلند شدن، کشش بدن، ایستادن، نشستن، و حمل وسایل از جمله مهارت‌های کاربردی است که برای جلوگیری از آسیب دیدن ستون‌فقرات، احساس درد، و بازگشت به محل کار و انجام فعالیت‌های تفریحی ضروری هستند.

انواع مختلف درمان با فیزیوتراپی


یخ درمانی

هرگز به طور مستقیم یخ روی پوست قرار داده نمی‌شود زیرا سرمای بیش از حد می‌تواند باعث آسیب رساندن به بافت پوست شود، بنابراین باید از یک مانع مانند حوله استفاده شود که بین پوست و سطح یخ قرار گیرد. یخ به کاهش جریان خون کمک می‌کند و در نتیجه منجر به کاهش تورم، التهاب، و درد می‌شود.

گرما درمانی

اگر بیمار جراحت داشته باشد می‌توان برای درمان کیسه‌های آب داغ، یا کیسه‌های گرم و مرطوب را روی بدن او قرار داد. گرما باعث افزایش جریان خون به بافت‌های آسیب دیده، شل شدن عضله، و در نتیجه تسکین درد می‌شود. در کلینیک فیزیوتراپی، کیسه‌های گرمایی درون دستگاهی که هیدروکولاتور نام دارد قرار داده می‌شوند هیدروکولاتور محفظه بزرگی است که پر از آب داغ است. این کیسه‌ها با ماسه، سنگ و موادی از این قبیل پر شده درون آب داغ غوطه‌ور می‌شوند، و قبل از آنکه مورد استفاده قرار بگیرند درون کاورهای پارچه‌ای یا حوله‌ای قرار داده می‌شوند. معمولاً به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه این کیسه‌ها روی نقاط آسیب‌دیده قرار می‌گیرند.

درمان دستی

درمان دستی شامل دستکاری کردن و حرکت دادن اعضای بدن بیمار است. این روش مفاصل خشک و سفت بیمار را به حرکت وا می‌دارد (به عنوان مثال دامنه حرکت بیمار را افزایش می‌دهد) و باعث تسکین درد می‌شود. درمان دستی یک حرکت منفعل، سریع، و کنترل شده است که به مفصل کمک می‌کند به وضعیت صحیح خود باز گردد و باعث کاهش اسپاسم‌های عضلانی می‌شود که در التهاب اعصاب نخاع نقش دارند. ممکن است فیزیوتراپ قبل از شروع درمان دستی از گرما درمانی، التراسوند، و یا تحریک الکتریکی استفاده کند. این روش‌ها منجر به گرم شدن و شل شدن بافت‌های نرم زیرین می‌شود بنابراین دستکاری کردن مفاصل راحت‌تر انجام خواهد شد.

تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکی، تحت عنوان تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) نیز شناخته می‌شود. در این روش، جریان بدون درد الکتریسیته از طریق پوست بیمار به اعصاب مورد نظر فرستاده می‌شود. جریان الکتریسیته باعث تولید گرما می‌شود که در تسکین درد و رفع خشکی مفاصل مفید است و به افزایش دامنه حرکات بیمار (تحریک) کمک می‌کند. تحریک الکتریکی یک روش درمانی غیرتهاجمی است که فاقد هرگونه عوارض جانبی است. می‌توان از این روش برای کنترل دردهای شدید و مزمن استفاده کرد.

شل کردن میوفاسیال

فاسیا، پوششی از بافت همبند است که از عضلات، استخوان، و اعضای بدن محافظت می‌کند. فشار ناشی از آسیب، یا حالت نامناسب بدن باعث تنگ شدن فاسیا می‌شود و به این ترتیب عضلات و استخوان‌ها از جای خود خارج شده و باعث ایجاد درد می‌شوند. فیزیوتراپ از انگشتان، کف دست، آرنج و ساعد خود برای کشیدن فاسیا استفاده می‌کند.

اولتراسوند

اولتراسوند یک روش غیرتهاجمی رایج برای درمان درد کمر و گردن، آسیب تاندون و رباط، اسپاسم‌های عضلانی، مشکلات مفصل، و سایر بیماری‌های مربوط به ستون‌فقرات است. فیزیوتراپ برای ایجاد اصطحکاک لازم بین پوست و دستگاه اولتراسوند، روی محل مورد نظر از ژل استفاده می‌کند. در این روش از امواج صدا که فرکانس بالایی دارند برای ارسال گرما به نقاط عمیق بافت (به عنوان مثال عضله) استفاده می‌شود. این روش باعث افزایش جریان خون و التیام بافت، تسکین اسپاسم‌های عضلانی، کاهش التهاب، و تسکین درد می‌شود.

ماساژ درمانی

در ماساژ درمانی از دست‌ها برای ماساژ بافت‌های آسیب دیده بدن بیمار استفاده می‌شود. ماساژ درمانی باعث کاهش درد، بهبود جریان خون، و کاهش سفتی عضلات می‌شود. روش‌های ماساژ درمانی مختلفی وجود دارند که عبارتند از ماساژ نقاط ماشه‌ای، تکنیک افلوراژ (ماساژ با کف دست‌ها)، و تکنیک پتریساز (مشت و مال دادن)

آب درمانی و ورزش

افرادی کهدر درد کمر و گردن، تنگی نخاع، و سایر اختلالات نخاعی رنج می‌برند می‌توانند از آب درمانی (هیدروتراپی) بهره ببرند. این روش درمانی معمولا در استخر آب گرم انجام می‌شود. آب درمانی، باعث بهبود ضعف، درد، انعطاف‌پذیری و هماهنگی بدن، تحمل وزن بدن، و ناتوانی حرکتی می‌شود. آب گرم باعث شل شدن عضلات می‌شود. خاصیت شناور ماندن روی آب باعث می‌شود مفاصل بدون هیچ‌گونه فشار اضافی به حرکت واداشته شوند. معمولا آنچه بیمار نمی‌تواند روی زمین انجام دهد به راحتی در آب انجام می‌دهد.

ورزش درمانی

ورزش درمانی برای همه افراد مفید است. ورزش باعث تقویت بدن، بهبود وضعیت تعادل و هماهنگی اعضای بدن، بهبود وضعیت خواب، افزایش انعطاف‌پذیری، تحریک سیستم قلب و عروق، تسکین خشکی عضلات، تقویت عضلات، رفع خستگی، و تسکین درد می‌شود. فیزیوتراپ، برنامه‌ای را مطابق با نیازهای فردی بیمار تنظیم می‌کند که به او برای تحقق به موارد فوق کمک می‌کند. قبل از شروع ورزش درمانی، بیمار باید برخی تمرینات را برای گرم کردن بدن انجام دهد. راه رفتن روی تردمیل یا رکاب زدن روی دوچرخه ثابت می‌تواند به گرم کردن بدن کمک کند.

تراکشن

از تراکشن برای درمان دردهایی مانند درد پایین کمر و درد گردن استفاده می‌شود، بنابراین از میزان درد کاسته می‌شود و دامنه حرکات ستون‌فقرات بهبود می‌یابد. بیمار باید به منظور استفاده از تراکشن لومبر درون یک دستگاه مکانیکی قرار بگیرد. درون این دستگاه جلیقه‌ای قرار دارد که از قفسه سینه محافظت می‌کند و دستگاه دیگری دور لگن بیمار را می‌پوشاند. جلیقه و دستگاه مخصوص لگن توسط گیره محکم و ثابت می‌شوند، در دستگاه از نیروی مکانیکی استفاده می‌شود. در تراکشن گردنی بیمار می‌تواند بنشیند یا دراز بکشد. اگر بیمار نشسته باشد، محافظ دور سر او قرار می‌گیرد و از دستگاه استفاده می‌شود یک وزنه کوچک به آن وصل شده است. این وزنه، نیرویی تراکشن را برای وضعیتی که بیمار نشسته است فراهم می‌کند، در حالتی که بیمار دراز کشیده باشد از یک دستگاه مخصوص استفاده می‌شود. بیمار باید به پشت درازا بکشد و پیشانی‌اش را روی دستگاه قرار دهد. در این حالت از یک پمپ بادی برای تولید فشار تراکشن بر روی گردن استفاده می‌شود. به طور کلی، تراکشن به جدا شدن مفاصل و فضای دیسک در قسمت پایین کمر یا گردن کمک می‌کند که در مقابل باعث کاهش فشار بر اعصاب نخاع می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی