درمان پیچ خوردگی مچ پا با فیزیوتراپی پیشرفته

درمان پیچ خوردگی مچ پا با فیزیوتراپی پیشرفته در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم زیر نظر دکتر حیدر سعادتی ارائه می شود.

پیچ خوردگی و آسیب رباط مچ پا: درمان فیزیوتراپی

پیچ خوردگی مچ پا آسیبی است که به نوارهای سخت بافت (رباط) که استخوان های اطراف مفصل مچ پا را احاطه کرده و به هم متصل می کند وارد می شود و اغلب هنگامی رخ می دهد که به طور تصادفی مچ پا در وضعیتی نامناسب بپیچد ، در این شرایط ممکن است رباط ها کشیده یا پاره شود، در مواردی حتی ممکن است منجر به آسیب تاندون ها و عروق خونی در نواحی اطراف مچ پا نیز بشود.

پیچ خوردگی مچ پا

آسیب دیدگی رباط های بیرونی مچ پا شایع تر است، اما رباط های داخلی نیز می توانند تحت تأثیر قرار گیرند.

پس از این آسیب معمولا درد، کبودی و تورم ناگهانی در مچ پا دیده می شود که می تواند تحمل وزن بر روی پای آسیب دیده را دردناک و تا حدودی غیرممکن کند.

پیچ خوردگی مچ پا معمولاً با ورزش هایی همراه است که شامل دویدن، پریدن و تغییر جهت سریع است. با این حال، ممکن است در زندگی روزمره نیز اتفاق بیفتد، مانند پا گذاشتن از حاشیه در هنگام عدم توجه یا از دست دادن یک قدم هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها.

فیزیوتراپی بهترین و موثرترین روش درمان غیرجراحی آسیب های مچ پا از جمله درمان پیچ خوردگی مچ پا است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی در شریعتی می توانید از آن بهره مند شوید. برای رزرو نوبت در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم می‌توانید با شماره تلفن‌‌ های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

علائم پیچ خوردگی مچ پا

  • احساس درد شدید در مچ پا هنگام آسیب دیدگی
  • کبودی ، تورم و التهاب مچ پا در ساعت های اولیه پس از آسیب نیز شایع است.
  • ناتوانی در تحمل وزن بر روی پای آسیب دیده
  • بی ثباتی مچ پا و ناتوانی در حفظ تعادل
  • لنگیدن حین راه رفتن به دلیل وجود درد

شدت آسیب های مچ پا

گاهی اوقات از سیستم درجه بندی برای ارزیابی شدت آسیب مچ پا استفاده می شود.

درجه 1: تورم و کبودی خفیف با حداقل آسیب رباط

درجه 2: تورم و کبودی متوسط همراه با پارگی جزئی تارهای رباط. ممکن است در ابتدا کمی بی ثباتی خفیف را تجربه کنید

درجه 3: تورم و کبودی شدید همراه با جزئی. گوش یا پارگی بالقوه کامل رباط ها. احتمالاً در راه رفتن دچار مشکل خواهید بود.

روشهای درمان پیچ خوردگی مچ پا

حداقل 48 ساعت اول به ناحیه آسیب دیده استراحت دهید. ممکن است برای جلوگیری از وارد کردن وزن بر روی پای خود به عصا نیاز داشته باشید.

در 3 روز اول پس از آسیب از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) یا کورتیکواستروئیدها استفاده نکنید. التهاب بخش مهمی از مرحله اولیه بهبود زخم است و شما می توانید با محدود کردن این روند بهبودی خود را به تاخیر بیندازید.

یخ می تواند به کاهش تورم و التهاب کمک کند. فقط به مدت 20 دقیقه هر بار از یخ استفاده کنید، اما مستقیماً روی پوست قرار ندهید، از یک پارچه مرطوب بین یخ و ناحیه آسیب دیده استفاده کنید.

فشرده سازی می تواند به جلوگیری از تورم اضافی کمک کند. یک باند فشاری الاستیک بپوشید و برای خواب بردارید.

ارتفاع می تواند به کاهش تورم و درمان پیچ خوردگی مچ پا کمک کند. هنگام استراحت دراز بکشید و پای خود را بالاتر از قلب خود قرار دهید. فشرده سازی باید به پوست چسبیده باشد اما جریان خون را محدود نکند.

ممکن است متوجه شوید که استفاده از عصا برای یک یا دو روز پس از آسیب می تواند به تسریع بهبودی در موارد شدید کمک کند. عصاها را هرگز نباید بیش از 2 روز بدون مشورت با دکتر فیزیوتراپی استفاده کرد، زیرا استفاده طولانی مدت نیز می تواند مانع بهبود شما شود. چراکه محافظت بیش از حد از آسیب می تواند منجر به نتایج ضعیف بهبودی شود.

مچ پا را برای مدت طولانی بی حرکت نگه ندارید – تحقیقات نشان داده است که انجام تمرینات عملکردی اولیه منجر به بهبودی سریعتر از بی حرکتی طولانی مدت می شود.

حرکت دادن مچ پا در محدوده بدون درد می تواند به کاهش درد و تسریع بهبودی کمک کند.

درمان پیچ خوردگی مچ پا با فیزیوتراپی

به محض اینکه احساس کردید می توانید مفصل مچ پا را حرکت دهید، می توانید با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی کمی حرکت را در آن بازیابی کنید تا از سفتی مفاصل و از دست دادن عضلات جلوگیری کنید.

هنگامی که علائم اولیه درد و تورم شروع به فروکش کرد، باید تمرینات پیشرونده ای را برای اطمینان از نتیجه مطلوب تحت نظر دکتر فیزیوتراپی شروع کنید.

برخی از افرادی که در ورزش هایی شرکت می کنند که شامل تغییر جهت، پریدن و فرود می شود، ممکن است برای رسیدن به این اهداف به زمان بیشتری یا توانبخشی بیشتر نیاز داشته باشند.

متأسفانه، تعدادی از افراد در 12 ماه اول پس از آسیب اولیه دچار پیچ خوردگی مکرر مچ پا می شوند. برخی ممکن است بی ثباتی مزمن مچ پا را تجربه کنند ، برای به حداقل رساندن این خطر مهم است که برخی از تمرینات قدرتی و تعادلی را که دکتر فیزیوتراپی برای شما در نظر می گیرد بخوبی دنبال کنید.

 

مقالات مرتبط

درمان دیسک کمر بدون جراحی

درمان دیسک کمر بدون جراحی

درمان دیسک کمر بدون جراحی بیرون زدگی دیسک کمر، زمانی اتفاق می افتد که لایه بیرونی دیسک ستون فقرات ضعیف…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست