فیبرومیالژیا و درمان یا تی ام اس

  1. خانه
  2. /
  3. آر تی ام اس
  4. /
  5. فیبرومیالژیا و درمان یا تی ام اس

 

 

 

 

فیبرومیالژیا یک اختلال مزمن شایع است که باعث می‌شود افراد مبتلا به فیبرومیالژیا در چندین نواحی بدن خود، از جمله حفره‌های مفصلی، ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها، ناراحتی عمومی را تجربه کنند. فیبرومیالژیا همچنین با خستگی، مشکلات خواب، سردرد، افسردگی و اضطراب مرتبط است.
درد فیبرومیالژیا می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تغییر دهد و گزینه های درمانی فعلی فیبرومیالژیا، از جمله داروهای ضد افسردگی، چندان موثر نیستند و می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند.

در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم ما با روشهای مدرن به درمان فیبرمیالژیا اهتمام داریم.

در حالی که FDA درمان تی ام اس افسردگی مزمن اساسی ، وسواس  و ترک سیگار را تایید کرده است، برخی مطالعات نشان داده اند که می تواند برای سایر اختلالات یا بیماری ها مانند فیبرومیالژیا نیز مفید باشد. تلاش‌های متعددی برای آزمایش تی ام اس صورت گرفته است تا مشخص شود آیا این روش به بیماری‌های مختلف، از جمله دردهای مزمن مانند، اما نه محدود به، میگرن و فیبرومیالژیا کمک می‌کند یا خیر.

تحریک مغناطیسی مغزی (تی ام اس) برای فیبرومیالژیا

درمان های مغز با استفاده از میدان های مغناطیسی شبیه چیزی خارج از یک فیلم علمی تخیلی به نظر می رسد، اما مغز یک اندام الکتریکی است و از تکه های کوچک الکتریسیته برای ارسال سیگنال استفاده می کند. به همین دلیل است که استفاده از امواج مغناطیسی می تواند تغییرات الکتریکی در مغز ایجاد کند، می تواند برخی از شرایط را درمان کند.

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (تی ام اس)

تحریک مغناطیسی مغزی (تی ام اس یا تحریک مغناطیسی مکرر) از طریق یک سیم پیچ در نزدیکی سر شما به مغز منتقل می شود. در ابتدا از تی ام اس برای درمان افسردگی و سایر اختلالات سیستم عصبی مرکزی استفاده می شد. اما با گذشت زمان، مشخص شده است که به درمان بیشتر و بیشتر شرایط کمک می کند.

تی ام اس برای کاهش علائم افسردگی و خستگی در مولتیپل اسکلروزیس به کار گرفته شده است. یک مطالعه علمی نشان می دهد که چگونه تحریک مغناطیسی مغزی(تی ام اس) ممکن است به کاهش خشکی در بیماران مبتلا به پارکینسون کمک کند.

درد در فیبرومیالژیا

تحقیقات نشان می دهد که افزایش فعالیت در قشر جلوی پیشانی پشتی جانبی، قشر اوربیتوفرونتال و اینسولای قدامی با درد بیشتر همراه است. با توجه به اینکه قشر پیشانی مغز (محل عملکرد اجرایی) ناحیه مغزی سطح بالاتری است، ممکن است عجیب به نظر برسد که افزایش فعالیت در این ناحیه می تواند با درد بیشتر و نه کمتر مرتبط باشد.

عملکرد قشرDLPFC مغز

قشر پیش پیشانی مغز بخش پیچیده ای از مغز است و نه تنها بر درد بلکه بر تشخیص درد نیز تأثیر می گذارد. فعالیت در ناحیه قشر پیشانی چپ DLPFC با افزایش احساس ناخوشایند درد همراه است. فعالیت بیشتر DLFPC نیز با درد، یک مشکل رایج در فیبرومایالژیا، مرتبط است.

فعال سازی درد و مهار درد هر دو توسط DLPFC تنظیم می شوند. به نظر می رسد فعال کردن یک ناحیه از DLPFC منجر به بهبود کنترل درد و کاهش درد یا تحریک بیش از حد می شود در حالی که به نظر می رسد فعال کردن یک منطقه دیگر DLPFC منجر به افزایش اضطراب وبی قراری می شود.

تی ام اس برای درمان درد در فیبرومیالژیا

می توان از تحریک مغناطیسی مغزیبا فرکانس پایین یا بالا (تی ام اس) استفاده کرد. در حالی که تی ام اس با فرکانس پایین به طور کلی منجر به کاهش فعالیت مغز می شود، تی ام اس با فرکانس بالا باعث افزایش فعالیت مغز می شود.

بیماران فیبرومیالژیا در حال حاضر DLPFC فعال بیشتری نسبت به میانگین دارند، بنابراین برای مشاهده نتایج در سایر مناطق مغز، این تحقیق از تحریک مغناطیسی مغزیبا فرکانس پایین(تی ام اس) استفاده کرد. تی ام اس روی DLPFC اعمال شد و دانشمندان امیدوار بودند که این بخش‌های خاص مغز را آرام کند.

در یک کارآزمایی بالینی خاص که در سال 2020 منتشر شد، محققان 45 بیمار مبتلا به فیبرومیالژیا  را پس از چهار هفته درمان هر روز به مدت پنج روز متوالی انتخاب کردند. مطالعه تصادفی‌سازی‌شده با مقایسه تی ام اس فعال و ساختگی تی ام اس شامل 27 دقیقه تی ام اس بود که در کل DLPFC مناسب در هر جلسه تا 4 هفته برای هر بیمار، از پنج بار در هفته شروع می‌شد. بیماران به مدت شش ماه تحت نظر قرار گرفتند تا ببینند آیا این اثرات ادامه دارد یا خیر.

استفاده از آهنربا برای آرام کردن سیگنال های الکتریکی در DLPFC کارساز بود. بیماران فیبرومایالژیا که سیگنال های الکتریکی را در مغز خود دریافت می کردند، به آرامی با مزایای قابل توجهی مرتب شدند و به آنها اجازه می داد از مورفین کمتری استفاده کنند و از درد تسکین پیدا کنند.

بر اساس این تحقیقات، سطح درد در افرادی که تحت درمان تی ام اس قرار گرفته اند، به نظر می رسد شش ماه پس از پایان درمان، پایین باقی می ماند. محققان همچنین دریافتند که افسردگی و اضطراب مرتبط با درد در افرادی که از درمان‌های واقعی تی ام اس استفاده می‌کردند به میزان قابل‌توجهی کاهش یافت.

تی ام اس چگونه برای فیبرومیالژیا کار می کند؟

این مطالعه از تی ام اس با فرکانس پایین برای آرام کردن فعالیت قشر جلوی پیشانی پشتی سمت راست – ناحیه ای از مغز مرتبط با درد مزمن استفاده کرد.

شواهد بالینی بیشتر برای تی ام اس برای درمان فیبرومیالژیا

محققان دریافته اند که از هر 10 آزمایش FM، 7 مورد نتایج مثبتی را نشان می دهد. متاآنالیز در سال 2016 بهبودهای قابل توجهی در کیفیت زندگی و روند کاهش درد بیماران فیبرومیالژیا نشان داد. این یک مسئله کلیدی را برجسته کرد: نیاز به تعیین “پروتکل های درمانی بهینه”.

یک کمیسیون اروپایی “رهنمودهای مبتنی بر شواهد در مورد استفاده درمانی از تحریک مغناطیسی مغزی مکرر” را منتشر کرد. آنها به این نتیجه رسیدند که شواهد سطح B (در مورد اثربخشی احتمالی) برای استفاده از آرتی ام اس با فرکانس بالا در قشر حرکتی چپ در فیبرومیالژیا وجود دارد. مطالعه ای در مورد اثربخشی تحریک جریان مستقیم ترانس جمجمه و تحریک مغناطیسی مکرر ترانس جمجمه ای برای درمان سندرم فیبرومیالژیا به این نتیجه رسیده است که تی ام اس در مقایسه با داروهای فیبرومیالژی مورد تایید FDA، کاهش درد مشابه و همچنین عوارض جانبی قابل توجهی کمتری را نشان می دهد.

 

 

 

نتیجه

،در حال حاضر، نتایج  نشان می دهد که تی ام اس یک درمان لازم برای کاهش درد مزمن باشد.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست