علت ودرمان شانه درد ناشی ازپارگی روتاتور کاف

qwert1

درد شانه در شب یک مشکل رایج است. اگر دچار درد شانه در شب شده باشید، می‌دانید که چقدر می‌تواند آزار دهنده باشد. تا حدودی می‌توان گفت درد شانه در شب همواره به دلیل مشکلی در روتاتور کاف است. شايع‌ترين علت درد شانه  در شب به علت فرآيندي است که تاندونيت روتاتور کاف ناميده مي‌شود. التهاب در روتاتور کاف یا بریسیت ثانویه، شایع‌ترین علتی است که می‌تواند مانع از دراز کشیدن و خوابیدن شما در شب شود. آبکیس یک کیسه کوچک است که روتاتور کاف را می‌پوشاند. این کیسه می‌تواند به علت مشکلات مختلف روتاتور کاف متورم شود. آسیب‌های ناشی از شانه یا روتور کاف نیز موجب درد شدید در شب می‌شود. مهم نیست که به کدام سمت می‌خوابید، درد شانه شما را از خواب بیدار خواهد کرد. در نهایت، این مشکل به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما و آسودگی روانی‌تان تاثیر خواهد گذاشت.

علل درد روتاتور کاف


انواع مختلفی از درد روتاتور کاف وجود دارد که شامل دم روتاتور کاف، تاندینوز روتاتور کاف، کلسیفیک و تاندونیت/ بورسیت و التهاب می‌باشند. شايع‌ترين علت درد روتاتور کاف، فرآيندي است که آن را تاندینوز روتاتور کاف می‎نامیم. این وضعیت بدان معنی است که روتاتور کاف شروع به از بین رفتن و فرسایش می‌کند. اگر روتاتور کاف بیش از حد دچار فرسودگی شود، ممکن است شروع به پاره شدن کند. پارگی کوچک را می‌توان به پارگی جریی روتاتور کاف نسبت داد. پارگی می‌تواند بورسیت را که روی روتاتور کاف قرار دارد، دچار ناراحتی یا التهاب کند. شانه شما ممکن است با انجام فعالیت‌های خاص دچار درد شود، اما درد شبانه است که معمولا شما را به تماس با مطب ما می‌نماید.

درمان پارگی روتاتور کاف


سرما درمانی

سرما درمانی باعث کاهش تورم بافت و کاهش درد می‌شود. این درمان پس از جلسات تمرینی بسیار مهم است. برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه،  و ۴ بار در روز به مدت چند روز کمپرس یخ قرار دهید تا تورم کاهش یابد. بسته یخ را در یک حوله قرار دهید. یخ را مستقیما بر روی پوست خود قرار ندهید.

فیزیوتراپی

اهداف درمان فیزیکی اصلاح هر گونه ناهنجاری حرکتی است که ممکن است منجر به تاندینوز روتاتور کاف شود. این اهداف شامل موارد زیر است:

  • تمرینات کششی برای بازگرداندن انعطاف پذیری مناسب به کپسول شانه.
  • هنگامی که بهبودی کافی اتفاق می افتد، عضلات روتاتور کاف را تقویت می‌کند.
  • ورزش‌هایی برای بهبود وضعیت و تقویت عضلاتی که موقعیت و جهت‌گیری تیغه شانه را کنترل می‌کنند.
  • تمرینات هوازی برای بهبود تحمل خستگی
  • بازگشت به کار یا فعالیت‌های مربوط به ورزش که فشار قابل توجهی بر روی شانه ایجاد می‌کند.

 دارو

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDS) شامل ایبوپروفن، موترین، آدویل، ناپروسین، آلیو، ویوکس، بکسترا، سلبرکس و بسیاری دیگر است. این داروها هم برای کاهش التهاب و هم کاهش درد مناسب هستند. داروهای فوق ممکن است در مراحل اولیه تاندینوز روتاتور کاف موثر باشند، یعنی زمانی که التهاب معمول‌تر است. استفاده طولانی مدت از داروهای NSAIDS ممکن است با خطراتی نظیر التهاب پوشش معده، زخم و مشکلات کلیوی همراه باشد. بیماران باید در مورد اثرات جانبی کوتاه مدت و طولانی مدت هر دارو قبل از استفاده مطلع شوند.

تزریقات

کورتیزون یک داروی ضد التهابی قوی است که می‌تواند در مجاورت روتاتور کاف به ساب اکرومیال بورسا تزریق شود. اگرچه تاندینوز روتاتور کاف در درجه اول یک بیماری التهابی نیست، اما کورتیزون روی اصلاح گیرنده‌های درد در بافت اقدام می‌کند تا درد کاهش یابد. این اثر ممکن است از یک هفته تا چند ماه باقی بماند و در بیماران مختلف، متغیر می‌باشد. تزریق کورتیزون مکرر می‌تواند موجب تضعیف بافت تاندون  شود و به جای سود رساندن، سبب آسیب بیشتر گردد.

برنامه ورزش در خانه

از آنجایی که فیزیوتراپی رسمی تنها ۲ تا ۳ بار در هفته انجام می‌شود، ضروری است که بیماران برنامه سازمان یافته تمرین در خانه برای انجام در سایر روزهای بین درمان داشته باشند. این امر مخصوصا برای تمرینات کششی مناسب می‌باشد، زیرا اگر این تمرین‌ها به صورت روزانه و بعضا چندین بار در روز انجام نشود، شانه مستعد دوباره خشک شدن است.

خوابیدن با بالشت محافظ

اگر در حال حاضر با درد شانه ناشی از تاندینوز روتاتور کاف مواجه هستید که از بین نمی‌رود، و برای پیدا کردن یک راه حل برای خوابیدن در شب تلاش می‌کنید، باید به خرید یک بالش شانه فکر کنید. این بالشت‌ها برای کمک به افرادی مثل شما که از درد ناشی از شرایط یا آسیب جسمی رنج می‌برند و در هنگام شب برای خوابیدن نیاز به کمک دارند، طراحی شده‌اند. این بالش‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند و برای افراد مختلف از قبیل کسانی که به پهلو می‌خوابند و یا کسانی که به پشت می‌خوابند، طراحی شده‌اند.

shock2

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است