درمان لنف ادم مزمن با شاک ویو از نوع فوکوس

  1. خانه
  2. /
  3. لنف ادم
  4. /
  5. درمان لنف ادم مزمن با شاک ویو از نوع فوکوس


درمان لنف ادم مزمن

این مقاله بر گرفته از آخرین دستاوردهای تحقیقاتی در حوزه علوم پزشکی می باشد، که اثر کاربردی شاک ویو از نوع صرفا فوکوس(Focused Extracorporeal Shockwave Therapy) را بر روی بیماری لنف ادم مزمن و موارد فیبروتیک لنف ادم ارزیابی و تایید نموده است.
لازم به ذکر است استفاده از سایر دستگاهها و روشهای شاک ویو غیر فوکوس از جمله سیستم های شاک ویو پنوماتیک و رادیال و… با توجه به عوارض ضربه ای و ایجاد وخامت در بافت فیبروتیک به هیچ وجه توصیه نمی شود

اثربخشی شاک ویو فوکوس در کنترل لنف ادم مزمن

با انجام شاک ویو فوکوس اندازه‌گیری‌های بالینی مانند حجم و دور اندام فوقانی و ضخامت چین‌های پوستی بین قبل و بعد از درمان تغییر می کند بطوریکه افراد تحت درمان با انجام دوره درمان شاک ویو فوکوس کاهش قابل توجهی در حجم لنف ادم، دور اندام و ضخامت چین پوستی نشان می دهند. بیمارانی که در مرحله 3 مبتلا به لنف ادم هستند با انجام دوره درمان شاک ویو فوکوس کاهش حجم قابل توجهی حدود ۴۰ درصد است. طبق آخرین مطالعات انجام شاک ویو فوکوس در مرحله ۱ و ۲ بر روی کاهش حجم اندام مبتلا به لنف ادم اثری معادل ۱۰ تا ۴۵ درصد دارد.

کلینیک  فیزیوتراپی شمیم با مدیریت دکتر حیدر سعادتی بعنوان اولین مرکز در کشور  است که از سال ۱۳۹۳ در زمینه درمانهای لنف ادم با استفاده از شاک ویو فوکوس( از  مطرح ترین برندهای تولید کننده آلمانی) فعالیت خود را آغاز نموده است و در طول سالهای گذشته تجارب بالینی خود را در زمینه درمان لنف ادم گسترش داده است.

درمان لنف ادم مزمن

تاثیر مثبت شاک ویو فوکوس در بهبود خاصیت ارتجاعی پوست در درمان سلولیت و ضعف بافت همبند تایید شده است.دربیماران مبتلا به لنف ادم مزمن(مرحله ۳) شبکه الیاف کلاژن / الاستیک در ناحیه درم و زیر پوست متراکم تر و به طور قابل توجهی محکم تر هستند. در افرادی که تحت درمان شاک ویو فوکوس قرار گرفته اند در بررسی‌های بیومکانیکی مشاهده می شود که کاهش استرس اکسیداتیوی با استفاده از افزایش لیپولیز و با آزادسازی محصولات آلدهیدی سمی لیپید همراه است. همچنین سنتز کلاژن بیشتر شده و کاهش ضخامت چین و سختی پوست و ایجاد می شود. نتیجه این تغییرات که در نتیجه انجام شاک ویو فوکوس است می تواند باعث بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و استحکام بافت همبند شود. شاک ویو فوکوس در بیماریهایی مشابه لنف ادم که پاتوفیزیولوژی نسبتا مشابهی دارند مثلا در بیماران مبتلا به اسکلروز سیستمیک که آسیب در بافت همبند دارند هم اثربخش است. بطوریکه درمان شاک ویو فوکوس در اسکلروز سیستمیک باعث افزایش سلول های پیش ساز اندوتلیال و سلول های اندوتلیال گردش خون شد.

مکانیسم درمان

 


یکی نتایج بسیار مهم درمان شاک ویو فوکوس رگزایی، کاهش نوتروفیل ها و التهاب و کاهش تعداد سلول های چربی است. اثر مهم آنژیوژنزیز یا رگزایی، کاهش سلول های التهابی، بازسازی بافت پوست و بهبود تخلیه لنفاوی و ایجاد لنفانژیوژنز(عروق سازی لنفاوی) با تنظیم فاکتور رشد اندوتلیال عروقی C و فاکتور رشد پایه فیبروبلاست است که مجموع این تغییرات نتایج نتایج آشکاری در بهبود لنف ادم بهمراه دارد. نتیجه مهم بالینی این است که  بهبود لنف ادم می تواند نتیجه لنفانژیوژنز(رگزایی لنفاوی) باشد. طبق توضیحات داده شده جایگاه درمانهای تخلیه لنفاوی با فشار دست و یا سیستمهای فشارنده کیسه باد در بهبود علایم بیماری لنف ادم بخصوص در مرحله مزمن کم است و نمی توان انتظار بهبود موثر از آن داشت.

البته نگرش درمانی ما اینست که در صورتی که ابتدا درمان لنف ادم با روش شاک ویو فوکوس انجام شود می تواند به تخلیه دستی لنفاوی و فشرده سازی پنوماتیک کمک کند.

بهترین اثر درمانی شاک ویو فوکوس بر روی محلی که قبلا دچارضایعه فیبروز شده است می باشد که باعث بهبود فیبروز و مهار پیشرفت فیبروز شده و همزمان به رگزایی و جوانه زدن عروق لنفاوی کمک می کند .

مقالات مرتبط

درمان دیسک کمر بدون جراحی

درمان دیسک کمر بدون جراحی

درمان دیسک کمر بدون جراحی بیرون زدگی دیسک کمر، زمانی اتفاق می افتد که لایه بیرونی دیسک ستون فقرات ضعیف…
فیزیوتراپی بعد از جراحی

فیزیوتراپی بعد از جراحی

فیزیوتراپی بعد از جراحی اغلب بخش مهمی از روند بهبودی پس از جراحی است. هدف فیزیوتراپی کمک به بازیابی حرکت، قدرت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست