درمان درد دنبالچه با فیزیوتراپی و ورزش

maxresdefault1

کوکسیکس به پایین ترین بخش ستون فقرات گفته می شود. این بخش دارای یک دم وستیجیال است (از این رو در اصطلاح به آن دنبالچه گفته می شود) و حاوی سه یا تعداد بیشتری استخوان های خیلی کوچک و متصل به هم است. دنبالچه ازسه تا پنج مهره ی متصل یا مجزا ساخته شده است.

کل دنبالچه یک استخوان تک نیست اما اغلب به دلیل وجود رباط ها و مفصل های فیبری بین استخوان ها، حرکت آن دچار محدودیت و گاهی منجر به درد دنبالچه می شود.

اغلب آسیب های دنبالچه در زنان اتفاق می افتد چون:

دنبالچه ی زنان دارای پیچش است، به همین دلیل بیشتر در معرض آسیب قرار دارد.

زنان دارای لگن پهن تری هستند، به این معنی که در هنگام نشستن، فشار بیشتری به دنبالچه ی آن ها وارد می شود. (آناتومی مردان باعث می شود که در هنگام نشستن، فشار زیادی به دنبالچه ی آن ها وارد نمی شود.)

زایمان یکی از دلایل رایج ایجاد این مشکل است.

علت ها و دلایل

به وضوح مشخص نیست که کدام بخش های آناتومی انسان باعث درد استخوان دنبالچه می شوند. در بسیاری موارد، علت دقیق درد ناشناخته است (که به آن درد ایدیوپاتیک دنبالچه گفته می شود)، و در این موارد، علایم بیماری قابل کنترل است.

به طور کلی علت ایجاد درد دنبالچه شامل یکی از موارد زیر می باشد:

 آسیب موضعی

زمین خوردن بر روی دنبالچه می تواند موجب التهاب رباط ها و یا آسیب دنبالچه و استخوان خاجی متصل به دنبالچه شود. این عامل به احتمال زیاد یکی از شایع ترین علت درد دنبالچه است.

 زایمان

طی زایمان، سر نوزاد از بالای دنبالچه عبور می کند و در نتیجه فشار ایجاد شده بر دنبالچه گاهی اوقات می تواند باعث آسیب ساختارهای دنبالچه (دیسک، رباط ها و استخوان ها) و علت درد استخوان دنبالچه شود. هرچند این عامل چندان رایج نیست، فشار ایجاد شده گاهی اوقات می تواند موجب شکستگی دنبالچه شود.

 فشار

فعالیت های خاص که باعث ایجاد فشار مستمر بر روی دنبالچه می شود، مانند اسب سواری و نشستن بر روی سطوح سخت به مدت طولانی، می تواند موجب دردهای ابتدایی دنبالچه شود. درد دنبالچه که به این علت ایجاد می شود، معمولا دائمی نیست، اما چنانچه التهاب و علایم درد کنترل نشود، می تواند درد مزمن ایجاد کند.

تومور یا عفونت

به ندرت درد دنبالچه در اثر تومور یا عفونت این ناحیه ایجاد می شود. این عوامل باعث ایجاد فشار در این ناحیه می شوند.

علایم و نشانه ها

علایم درد دنبالچه می تواند یک یا همه ی موارد زیر را شامل شود:

دردی که هنگام نشستن به طور قابل توجهی تشدید می یابد.

درد موضعی در ناحیه ی دنبالچه که در اثر لمس و یا ایجاد فشار بر روی آن تشدید می یابد.

دردی که هنگام حرکت بدن از حالت نشسته به ایستاده تشدید می یابد.

دردی که در مواقع یبوست تشدید می شود و پس از اجابت مزاج کمتر می شود.

تشخیص

چنانچه علایم یا نشانه های آسیب دنبالچه را دارید و یا در این ناحیه احساس ناراحتی بدون دلیل می کنید، به پزشک یا فیزیوتراپ مراجعه کنید. ممکن است تشخیص درد دنبالچه ناشی از آسیب تروماتیک است و یا چنانچه درد دنبالچه در اثر مشکلات جدی تری ایجاد شده است، ضروری باشد.

راه و روش درمان با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در مراحل ابتدایی درد، نه تنها در کاهش درد، بلکه در پیشگیری از عود آن در آینده موثر است. فزیوتراپ شما می تواند حرکات و تمرینات ورزشی را به شما آموزش دهد که می تواند موجب کاهش فشار وارد بر این ناحیه در طول روز شود. همچنین ورزش درمانی به صورت غیر فعال (توسط فیزیوتراپ) می توان کاهش درد و التهاب را به همراه داشته باشد.

الکتروتراپی:  درمان دنبالچه توسط اولتراسوند.

درمان دستی دنبالچه

ماساژ یا حرکت دادن بافت نرم جهت درمان درد دنبالچه موثر می باشد .

ورزش درمانی

ماساژ بافت نرم به منظور تسهیل درمان

توصیه هایی برای بهبود وضعیت بدن و ورزش هایی برای تصحیح آن

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات در اطراف ناحیه ی قاعده ی ستون فقرات پس از برطرف شدن درد

گرما درمانی به منظور افزایش انعطاف پذیری بدن و کاهش درد

طب سوزنی به منظور کاهش درد

ورزش و حرکات اصلاحی

در زیر تنها به ورزش هایی اشاره شده است که می تواند به کاهش و درمان درد دنبالچه کمک کند. قبل از اقدام به انجام هر کدام از این این حرکات، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید زیرا او تنها کسی است که اطلاعات دقیق در مورد چگونگی کنترل وضعیت شما دارد. چه کسی می داند؟ شاید تمام آنچه برای درمان درد دنبالچه نیاز دارید، استراحت به میزان کافی است.

تمرینات ورزشی ویلیام

Untitled-23

۱- تقویت عضلات شکمی : به پشت صاف بخوابید در حالی که زانوها خم است و کف پاها صاف و بر روی زمین قرار دارد. سر و شانه ها را از روی زمین بلند کنید و سعی کنید بنشینید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

Untitled-233

۲- تقویت عضلات گلوته آل و همسترینگ: در حالی که به پشت ر روی زمین دراز کشیده اید و زانوها خمیده است و کف پاها صاف بر روی زمین قرار دارد، با انقباض عضلات ران، باسن را از روی زمین بلند کنید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

Untitled-2333

۳- تقویت عضلات کمر: به پشت بخوابید و زانوهایتان را هر کدام را با یک دست بگیرید. زانوهایتان را به داخل بکشید و در این حالت سعی کنید کمرتان را از روی زمین بلند کنید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

shock2













به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است