درمان اختلال تمرکز و بیش فعالی با روش تی ام اس

درمان اختلال تمرکز و بیش فعالی با روش تی ام اس

10تا 30 درصد از این بیماران اختلال نقص توجه و بیش فعالی به درمان دارویی استاندارد پاسخ نمی دهند و در نتیجه، از پیامدهای نامطلوب سلامت جسمی/روانی و اجتماعی و اقتصادی رنج می برند. روش آر تی ام اس علیرغم تایید شدن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان افسردگی بزرگسالان، شواهد حاکی از پیامدهای مثبت در کودکان و بزرگسالان در درمان ADHD بصورت کاملا ایمن است.

 

کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم با مدیریت دکتر حیدر سعادتی از مراکز فوق تخصصی درمان های اختلال تمرکزی و بیش فعالی می باشد که از سال 1388برای اولین بار در ایران اقدام به تحقیقات در مراکز دانشگاه علوم پزشکی  با روش آر تی ام اس نمود و با تاسیس مرکز تحریک مغناطیس مغز(تی ام اس) در ارائه خدمات درمانی پیشرفته و نوین در طول دهه گذشته از تجربیات بالینی جهت درمان بیماران استفاده شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

درمان اختلال تمرکز و بیش فعالی با روش تی ام اس

کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD، در مقایسه با همسالان خود بدون این اختلال، در معرض خطر بیشتری از پیامدهای نامطلوب تحصیلی، اجتماعی، اقتصادی و سلامتی مانند عملکرد ضعیف مدرسه و عملکرد اجتماعی، افزایش خطر بستری شدن در بیمارستان، سوء مصرف مواد و اختلال مصرف مواد هستند.

درصدی از بیماران به درمان دارویی مرسوم پاسخ نمی‌دهند و اثرات نامطلوب و احتمال سوءاستفاده می‌تواند استفاده از آن را در برخی محدود کند.  داروهای جایگزین تایید شده توسط FDA برای استفاده در بیمارانی که محرک‌ها را تحمل نمی‌کنند، غیرمحرک‌ها هستند، مانند اتوموکستین، گوانفاسین و کلونیدین. علاوه بر داروها و روان درمانی، آموزش بیمار و خانواده از دیگر روش هایی است که در درمان ADHD به تنهایی یا همراه با داروها استفاده می شود.  با توجه به تأخیر اثرات درمانی روان درمانی و عدم پاسخگویی و عدم تحمل داروها در برخی، تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) مغز می تواند به عنوان یک ابزار درمانی جایگزین با ایمنی و تحمل بهتر در درمان نوجوانان مبتلا به ADHD ظاهر شود.

یک ابزار تحقیقاتی فیزیولوژیکی عصبی از زمان آغاز به کار آن در سال 1985، TMS شامل تحریک غیرتهاجمی مغز با عبور جریان الکتریکی از طریق سیم‌های رسانای یک سیم پیچ عایق است که انرژی را از طریق جمجمه منتقل می‌کند. این یک جریان الکتریکی در مغز تولید می کند، بنابراین تحریک پذیری قشر مغز را از طریق یک میدان مغناطیسی القایی تعدیل می کند.

درمان اختلال تمرکز و بیش فعالی با روش تی ام اس

  • ادبیات موجود نتایج مثبت استفاده از TMS را در درمان ADHD در کودکان و بزرگسالان جوان نشان می دهد، از جمله بهبود بی توجهی در مدرسه و بیش فعالی/تکانشگری در خانه.
  • گزینه‌های کمی برای درمان ADHD مقاوم به درمان در نوجوانان و همچنین بیمارانی که اثرات نامطلوب غیرقابل تحملی برای داروهایی که نیاز به توقف درمان دارند، وجود دارد. چنین نوجوانانی احتمالاً از پیامدهای نامطلوب روحی، جسمی و اجتماعی-اقتصادی که منجر به اختلال عملکرد اجتماعی و شغلی در بزرگسالی می شود، به دلیل ADHD درمان نشده، متحمل می شوند.
  • استفاده از TMS در کودکان و بزرگسالان با عوارض جانبی جزئی، مانند ناراحتی پوست سر و سردرد، ایمن است. ،  با استفاده از گوش گیر می توان از کاهش شنوایی جلوگیری کرد و با استفاده احتیاطی گزارش نشده است. به طور کلی، داده های ایمنی به دست آمده از استفاده از TMS و rTMS تک پالس و جفت برای نشانه های بالینی متفاوت در کارآزمایی های انجام شده تا کنون رضایت بخش بوده است.

مقالات مرتبط

درمان دیسک کمر بدون جراحی

درمان دیسک کمر بدون جراحی

درمان دیسک کمر بدون جراحی بیرون زدگی دیسک کمر، زمانی اتفاق می افتد که لایه بیرونی دیسک ستون فقرات ضعیف…
فیزیوتراپی بعد از جراحی

فیزیوتراپی بعد از جراحی

فیزیوتراپی بعد از جراحی اغلب بخش مهمی از روند بهبودی پس از جراحی است. هدف فیزیوتراپی کمک به بازیابی حرکت، قدرت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست