درمان اختلال تمرکز و بیش فعالی با روش تی ام اس

ده تا 30 درصد از این بیماران اختلال تقص تو جه و بیش فعالی به درمان دارویی استاندارد پاسخ نمی دهند و در نتیجه، از پیامدهای نامطلوب سلامت جسمی/روانی و اجتماعی و اقتصادی رنج می برند. علیرغم تایید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان افسردگی بزرگسالان، با شواهد حاکی از پیامدهای مثبت در کودکان و بزرگسالان در درمان ADHD و سوابق ایمنی و تحمل خوب است.

کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم با مدیریت دکتر حیدر سعادتی از مراکز فوق تخصصی درمان های اختلال تمرکزی می باشد که از سال 1388برای اولین بار در ایران اقدام به تحقیقات در مراکز دانشگاه علوم پزشکی  با روش آر تی ام اس نمود و موفق به دفاع از رساله دکتری تخصصی با امتیاز عالی گردید و همزمان با تاسیس مرکز تحریک مغناطیس مغز(تی ام اس) در ارائه خدمات درمانی پیشرفته و نوین  به بیماران در طول دهه گذشته از تجربیات بالینی جهت درمان بیماران استفاده نمود.

کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD، در مقایسه با همسالان خود بدون این اختلال، در معرض خطر بیشتری از پیامدهای نامطلوب تحصیلی، اجتماعی، اقتصادی و سلامتی مانند عملکرد ضعیف مدرسه و عملکرد اجتماعی، افزایش خطر بستری شدن در بیمارستان، سوء مصرف مواد و اختلال مصرف مواد هستند. 

 درصد از بیماران به درمان دارویی مرسوم پاسخ نمی‌دهند و اثرات نامطلوب و احتمال سوءاستفاده می‌تواند استفاده از آن را در برخی محدود کند.  داروهای جایگزین تایید شده توسط FDA برای استفاده در بیمارانی که محرک‌ها را تحمل نمی‌کنند، غیرمحرک‌ها هستند، مانند اتوموکستین، گوانفاسین و کلونیدین. علاوه بر داروها و روان درمانی، آموزش بیمار و خانواده از دیگر روش هایی است که در درمان ADHD به تنهایی یا همراه با داروها استفاده می شود.  با توجه به تأخیر اثرات درمانی روان درمانی و عدم پاسخگویی و عدم تحمل داروها در برخی، تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) مغز می تواند به عنوان یک ابزار درمانی جایگزین با ایمنی و تحمل بهتر در درمان نوجوانان مبتلا به ADHD ظاهر شود.

یک ابزار تحقیقاتی فیزیولوژیکی عصبی از زمان آغاز به کار آن در سال 1985، TMS شامل تحریک غیرتهاجمی مغز با عبور جریان الکتریکی از طریق سیم‌های رسانای یک سیم پیچ عایق است که انرژی را از طریق جمجمه منتقل می‌کند. این یک جریان الکتریکی در مغز تولید می کند، بنابراین تحریک پذیری قشر مغز را از طریق یک میدان مغناطیسی القایی تعدیل می کند. 

  • ادبیات موجود نتایج مثبت استفاده از TMS را در درمان ADHD در کودکان و بزرگسالان جوان نشان می دهد، از جمله بهبود بی توجهی در مدرسه و بیش فعالی/تکانشگری در خانه. 
  • گزینه‌های کمی برای درمان ADHD مقاوم به درمان در نوجوانان و همچنین بیمارانی که اثرات نامطلوب غیرقابل تحملی برای داروهایی که نیاز به توقف درمان دارند، وجود دارد. چنین نوجوانانی احتمالاً از پیامدهای نامطلوب روحی، جسمی و اجتماعی-اقتصادی که منجر به اختلال عملکرد اجتماعی و شغلی در بزرگسالی می شود، به دلیل ADHD درمان نشده، متحمل می شوند. 
  • استفاده از TMS در کودکان و بزرگسالان با عوارض جانبی جزئی، مانند ناراحتی پوست سر و سردرد، ایمن است. ،  با استفاده از گوش گیر می توان از کاهش شنوایی جلوگیری کرد و با استفاده احتیاطی گزارش نشده است. به طور کلی، داده های ایمنی به دست آمده از استفاده از TMS و rTMS تک پالس و جفت برای نشانه های بالینی متفاوت در کارآزمایی های انجام شده تا کنون رضایت بخش بوده است.


مقالات مرتبط

درمان اصلاح قوز پشتی

بسیاری از افرادی که امروز در مشاغل مختلف به‌صورت پشت میزی هستند و ساعات زیادی بصورت نشسته با رایانه کار…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره