درمان آرتروز زانو با روش های پیشرفته فیزیوتراپی چگونه است؟

به‌ طور کلی آرتروز شامل التهاب مفاصل و نازک شدن غضروف روی مفاصل می‌باشد. شایع‌ترین نوع آرتروز استئوآرتریت است که به‌ دلیل پارگی، کشیدگی و آسیب مفاصل به‌ وجود می‌آید. نوع دیگری از این عارضه آرتروز التهابی (تخریب مفصل) است، به‌ عنوان مثال روماتیسم مفصلی نمونه‌ای متداول از این بیماری می‌باشد.

فاکتورهای متعددی در پیشرفت این بیماری دخیل هستند، به‌ عنوان مثال ژن‌ها در ابتلا به این بیماری نقش دارند. همچنین هرگونه آسیب مفصلی موجب پیشرفت این بیماری خواهد شد. افزایش وزن نیز از عوامل موثر در این بیماری می‌باشد، به‌ طوری‌ که در بسیاری از بیماران پس از کمی کاهش وزن علائم بهبودی قابل مشاهده است.

پزشک شما احتمالا به‌ منظور درمان این عارضه به شما فیزیوتراپی را پیشنهاد می‌کند.

درمان آرتروز زانو با روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی شامل ماساژ درمانی، درمان دستی، بریس مخصوص آرتروز، طب سوزنی و اصلاح الگوی راه رفتن می‌باشد. در ادامه‌ی مطلب درباره‌ی درمان آرتروز زانو با روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی و تزریقات موثر در تسکین علائم توضیح بیشتری داده شده است.

برای دریافت مشاوره درباره‌‌ی درمان آرتروز زانو با روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک پیشرفته شمیم می‌توانید با شماره تلفن‌های 02126722004 - 02126722003 تماس حاصل فرمایید.

تسکین علائم آرتروز زانو با روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی


تسکین علائم آرتروز زانو با روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی

در برخی موارد علائم آرتروز زانو ممکن است به‌ طور مقطعی در شما بروز کند و پس از مدتی بهبود یابد، در حالیکه در برخی موارد دیگر این عارضه به‌ شکل دردی مزمن که به مرور زمان بدتر نیز می‌شود ظاهر می‌گردد. آرتروز زانو به لحاظ شدت درگیری در برخی افراد خفیف و در برخی دیگر علائم شدیدی به‌ دنبال خواهد داشت، به‌ طوری‌ که شخص بیمار ناتوان شده و قادر به‌ انجام کارهای روزانه و حرکات معمول نظیر ایستادن، راه‌ رفتن، نشستن، بالا و پایین رفتن از پله‌ها نیز نمی‌باشد.

فیزیوتراپی زانو می‌تواند در تسکین درد و یا رفع علائم آرتروز زانو شگفت آور باشد.

علائمی از آرتروز زانو که به‌ کمک فیزیوتراپی بهبود می‌یابند در ادامه آورده شده است:

 • درد: درد مفاصل شایع‌ترین علامت آرتروز زانو می‌باشد که در اثر از بین رفتن غضروف در زانو به‌ وجود می‌آید. از بین رفتن غضروف که در واقع نقشی حفاظتی (ضربه‌گیر) در زانو به‌ عهده داشته، منجر به ساییدگی مفاصل و بروز درد می‌گردد. فیزیوتراپی در تسکین درد آرتروز زانو نتایج مثبتی را نشان داده است.
 • حساسیت به درد: افزایش درد و التهاب ناشی از آرتروز زانو منجر به حساسیت در اطراف زانو خواهد شد. به‌ خصوص بخش داخلی و خارجی مفصل زانو، درست در محل اتصال استخوان ران و درشت‌نی (تیبیا)، بسیار به درد حساس می‌گردد.
 • خشکی و گرفتگی: در حالت عادی غضروف‌ها از مفاصل محافظت کرده و اجازه می‌دهند استخوان‌ها به راحتی بر روی یکدیگر بلغزند. زمانی‌ که در اثر آرتروز زانو غضروف‌ها از بین می‌روند، مفصل زانو به‌ خصوص صبح‌ها هنگام بیدار شدن خشک شده و زانو حالت گرفته دارد. در افراد مبتلا به استئوآرتریت گرفتگی زانو برای مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه احساس می‌گردد، در حالیکه برای افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی زمان این گرفتگی بیشتر (حدود ۶۰ دقیقه یا بیشتر) می‌باشد. حرکات اصلاحی در فیزیوتراپی زانو، به رفع خشکی مفصل آرتروزی زانو کمک بسیاری می‌کند.
 • کریپتاسیون (صدای مفاصل): کریپتاسیون مفصلی، یا ایجاد صدا به هنگام حرکت دادن زانو، به‌ دلیل خشکی و گرفتگی مفاصل رخ می‌دهد.
 • کاهش دامنه حرکتی: آرتروز زانو همچنین منجر به کاهش دامنه حرکات مفصل زانو می‌گردد. اغلب افراد مبتلا به این عارضه به دلیل گرفتگی مفاصل و درد به‌ سختی می‌توانند زانوهایشان را خم کنند.
 • تورم: به‌ دلیل از بین رفتن غضروف در بیماران مبتلا به آرتروز زانو، اصطکاک بین استخوان‌ها زیاد شده و همین امر موجب التهاب مفصل زانو و تورم در این ناحیه می‌گردد. ورم زانو همچنین ممکن است به‌ دلیل التهاب‌های ناشی از روماتیسم مفصلی و ورم مفاصل پسوریاتیک (آرتریت‌ پسوریاتیک) به‌ وجود بیاید.
 • ضعف عضلات: با توجه به اینکه خم کردن زانو و انجام حرکاتی نظیر راه‌ رفتن، نشستن، بالا و پایین رفتن از پله‌ها برای افراد مبتلا به آرتروز زانو دردناک است، افراد از انجام این گونه فعالیت‌ها دوری می‌کنند. بدین‌ترتیب عدم استفاده از عضلات منجر به ضعف عضلات اطراف زانو و لگن می‌گردد. در‌ صورتی که تنها یکی از زانوها به این درد مبتلا باشد، فرد مبتلا فشار کمتری به زانوی آسیب‌دیده وارد کرده که در این صورت نیز عضلات این قسمت ضعیف می‌گردند.
 • مشکلات راه‌ رفتن: به‌ دلیل ضعف عضلات و کاهش فشار روی زانوها در افراد مبتلا به آرتروز زانو، راه‌ رفتن طبیعی این افراد نیز تحت تاثیر قرار گرفته و دچار مشکل می‌شود. انحراف در گام برداشتن که به‌ دلیل کاهش دامنه حرکات زانو و لگن رخ می‌دهد، موجب کندی در حرکت، از بین رفتن الگوی طبیعی راه‌ رفتن و یا لنگیدن در افرادی که تنها یک‌ طرف از بدن ایشان از آرتروز رنج می‌برد، می‌گردد.
 • از بین رفتن تعادل: با توجه به اینکه عضلات اطراف زانو و لگن در افراد مبتلا به آرتروز زانو ضعیف می‌شوند، پاها ناتوان شده و حفظ تعادل دشوار خواهد شد.

اگر شما هم علائمی شامل زانودرد، خشکی و گرفتگی مفاصل، کاهش توانایی در حرکت دادن زانو، یا ورم در ناحیه زانو برای مدتی بیش از سه ماه داشته باشید به‌ طوری که انجام کارهای روزانه شما را مختل کند و به هنگام نشستن، ایستادن و راه‌ رفتن احساس ناراحتی کنید، باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و علائم خود را گزارش کنید. علائم آرتروز در صورتی‌ که به‌ موقع درمان نشوند به‌ مرور زمان شدیدتر خواهند شد.

پزشک ممکن است شما را به یک متخصص فیزیوتراپی ارجاع دهد. درمان آرتروز زانو با روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی، نتایچ مثبت و شگفت انگیزی در تسکین درد، التهاب، رفع خشکی مفصل و سایر علائم آرتروز زانو داشته است.

فیزیوتراپی آرتروز زانو شامل چه مواردی است؟


فیزیوتراپی آرتروز زانو

درمان آرتروز زانو با روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی شامل تکنیک‌های زیر می‌باشد:

 • ماساژ- این روش شامل مجموعه‌ای از تکنیک‌هاست که با وارد آوردن فشار کافی روی بافت‌های سطحی درد را کاهش می‌دهد. این تکنیک منجر به افزایش جریان خون، کاهش درد و تورم زانو، کاهش گرفتگی عضلات و ترمیم بافت‌ها می‌گردد.
 • تحرک- این تکنیک روشی دستی است، متخصص مفصل زانو و بافت‌های نرم را به‌ آرامی جابه‌جا کرده به‌ طوری که موجب بازگشت به حالت طبیعی شده و درد زانو را تسکین می‌بخشد.
 • درمان به‌ روش التراسونیک- در این روش امواج صوتی را به داخل بافت‌ها انتقال داده و همان‌طور که تکان دادن لوله آزمایشگاهی در آزمایشگاه سرعت واکنش‌های شیمیایی را افزایش می‌دهد، این امواج واکنش‌های شیمیایی بدن را تحریک کرده و منجر به کاهش گرفتگی عضلات و تسکین درد می‌گردند.
 • درمان تداخلی- در این روش از طریق ایجاد جریان الکتریکی کوچکی در بافت‌ها با فرکانس‌های متفاوت به‌ منظور اثرات درمانی مختلف مانند تسکین درد، تحریک عضله یا عصب، بهبود جریان خون و کاهش التهابات استفاده می‌گردد.
 • آموزش مجدد گام برداشتن- اگر در تلاش برای راه‌ رفتن یا تحمل فشار روی زانوهایتان هستید، این روش به کمک نوعی ابزار به شما کمک می‌کند تا به‌ طور صحیح قدم بردارید و علائم درد را کاهش دهید.
 • طب سوزنی- مطالعات نشان می‌دهد طب‌سوزنی درد ناشی از آرتروز زانو را تسکین می‌بخشد، البته باید توسط متخصص انجام گیرد. طب‌سوزنی درد را کاهش داده، به بهبود جریان خون کمک کرده و درنتیجه منجر به بهبودی مفاصل می‌شود.
 • زانوبند- زانوبند از زانو حفاظت کرده و فشار روی مفاصل را کاهش می‌دهد. استفاده از زانوبند در درمان آرتروز زانو بسیار موثر است.

ورزش درمانی آرتروز زانو در فیزیوتراپی

آرتروز زانو یا استئوآرتریت (OA) ممکن است عوارض زیادی مانند محدودیت در حرکات زانو، کمبود انرژی و … به‌ دنبال داشته باشد.

ورزش تراپی به عنوان یکی از شیوه‌های درمان آرتروز زانو با روش‌های فیزیوتراپی شناخته شده است.

اگر به‌دنبال روش‌های درمانی غیرجراحی هستید، این چهار تمرین فیزیوتراپی برای آرتروز زانو که در ادامه آورده شده‌ است درد این عارضه را بهبود می‌بخشد.

کشش همسترینگ (پشت‌ پا)

کشش همسترینگ (پشت‌ پا) - ورزش درمانی آرتروز زانو

کشش همسترینگ ورزشی موثر برای آرتروز زانو می‌باشد. این حرکات کششی روی همسترینگ (عضله پشت پا) کار کرده و موجب بهبود درد می‌گردد.

 • روی سطح به پشت دراز بکشید.
 • یکی از پاهایتان را بلند کرده، خم کنید و زانویتان را به‌سمت قفسه سینه بکشید.
 • انگشتانتان را پشت ران قرار دهید.
 • حالا پا را بلند کرده و به سمت سرتان بکشید تا زمانی‌ که احساس کشش کنید.
 • ۳۰ تا ۴۰ ثانیه در همین حالت بمانید.
 • زانویتان را خم کنید و مانند قبل پایتان را صاف روی سطح بگذارید.

برای هر پا یکبار این تمرین را انجام دهید.

بالا گرفتن پا

بالا گرفتن پا- ورزش درمانی آرتروز زانو

بالا بردن پا یکی دیگر از ورزش‌های موثر است که روی عضلات چهارسر ران کار می‌کند. عضلات چهارسر ران، عضلات جلوی ران شماست که زانوها را به هم وصل می‌کند. بالا بردن پاها همچنین روی شکم تاثیر می‌گذارد و به کاهش وزن کمک می‌کند.

 • روی سطح به پشت دراز بکشید.
 • بازوهایتان را در طرفین قراردهید و انگشتان پاهایتان را بالا بگیرید.
 • در هنگام بالا بردن پاها، آن‌ها را صاف نگه‌ داشته و عضلاتتان را سفت کنید.
 • پاهایتان را تا زاویه ۹۰ درجه بالا برده و برای چند ثانیه نگه‌ دارید.
 • بدون اینکه سطح را لمس کنید، کم‌کم پاها را به حالت قبل برگردانید.
 • دوباره پاهایتان را بلند کنید.

دو ست ۶ تایی این حرکات را تکرار کنید.

بالا بردن پاها از طرفین

بالا بردن پاها از طرفین- ورزش درمانی آرتروز زانو

بالا بردن پاها از طرفین روی عضلات جلو و پشت ران که زانوهایتان را متصل می‌کنند، تاثیر دارد. این حرکات همچنین روی باسن و پهلوها کار می‌کند و به از بین رفتن چربی کمک می‌کند. حرکات بالابردن پاها از طرفین چگونه انجام می‌شود؟

 • صاف بایستید و دستانتان را روی کمر قرار دهید.
 • پشت خود را صاف نگه‌دارید.
 • وزنتان را روی یکی از پاها قرار دهید (راست/چپ).
 • در حالیکه پای دیگر را صاف کرده و عضلات را سفت کرده‌اید، آن‌ را از پهلو بالا ببرید.
 • پایتان را برای ۳ تا ۵ ثانیه در همین حال نگه‌ دارید و سپس به حالت قبل برگردید.
 • با پای دیگر همین حرکت را تکرار کنید.

اگر به هنگام انجام تمرین‌های زانو مشکل تعادل دارید، می‌توانید از یک صندلی به‌ عنوان تکیه‌گاه استفاده کنید.

دو ست ۱۰ تایی این حرکات را تکرار کنید.

بالا بردن پاشنه پا

بالا بردن پاشنه پا - ورزش درمانی آرتروز زانو

بالا بردن ماهیچه ساق پا یا پاشنه پا، روی عضله گاستروکنمیوس هر دو ماهیچه ساق پای شما کار می‌کند. این حرکات ماهیچه ساق پا را تقویت کرده و درد زانو را تسکین می‌دهند.

 • صاف روی سطح بایستید.
 • دستانتان را روی صندلی قرار داده یا به دیوار بگیرید.
 • وزنتان را روی پاشنه‌ها قرار داده و آن‌ها را بلند کنید و روی انگشتان پا بایستید.
 • این موقعیت را برای ۳ تا ۵ ثانیه حفظ کرده و به‌ آرامی به حالت قبل برگردید.

این حرکت را دو ست ۱۰ تایی تکرار کنید.

تزریق درمانی در درمان آرتروز زانو


علاوه بر درمان آرتروز زانو با روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی، ممکن است تزریق درمانی برای بیمار توصیه شود.

در گذشته تزریق درمانی تنها محدود به کورتیکواستروئیدها (استروئیدها) بوده‌ است. با این‌ وجود، امروزه گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد.

تزریق استروئید

اگر علائم شدید باشند یا از طریق روش‌های دیگر نتوانیم آن‌ها را کنترل کنیم، تزریق استروئید می‌تواند مفید واقع شود. در واقع تزریق استروئید هرگونه التهاب ناشی از مفاصل را ازبین می‌برد. اگرچه OA جزء بیماری‌های التهابی در نظر گرفته نمی‌شود، طبق شواهد پزشکی این بیماری به‌ نوعی بیماری التهابی تلقی می‌گردد. لازم به ذکر است کورتیکواستروئیدها از پیشرفت OA نیز جلوگیری نمی‌کنند.

غالبا بیماران در مورد استفاده از استروئیدها ابراز نگرانی می‌کنند. با این وجود، اگر تحت نظر پزشک استفاده شوند به لحاظ درمانی مفید بوده و عوارض بالقوه را به حداقل می‌رسانند. اگر بیماری به دیابت مبتلا باشد، باید توجه داشته باشید که کورتیکواستروئیدها میزان گلوکز (قند خون) را در خون برای مدت ۷۲-۴۸ ساعت افزایش خواهند داد. البته استفاده از داروهای دیابت این افزایش موقتی قند خون را کنترل خواهد کرد. سایر عوارض کورتیکواستروئیدها شامل تاثیر مخرب روی غضروف مفصل می‌باشد. همچنین در صورت استفاده بیش از حد از کورتیکواستروئیدها، ممکن است با مشکل افزایش فشارخون و تسریع فرایند نازک‌ شدن استخوان‌ها مواجه شوید.

Viscosupplementation

Viscosupplementation به تزریق هیالورونیک اسید (HA) به مفاصل آسیب‌دیده اطلاق می‌گردد. به‌ طور کلی تزریق به‌ صورت هفتگی برای ۳ تا ۵ بار انجام می‌شود. لازم به‌ ذکر است که این دارو فقط برای درمان استئوآرتریت زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد و احتمالا برای درمان سایر مفاصل تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. اخیرا در مورد اثرات تزریق HA بررسی‌هایی انجام گرفته است، و همچنان این دارو به‌ طور منظم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌ نظر می‌رسد تزریق HA برای مفاصل روشی سودمند بوده و عوارض کورتیکواستروئیدها را هم ندارد.

اورتوبیولوژیک (PRP و سلول‌های بنیادی/BMA)

با توجه به تاثیر محدود روش‌های جراحی (آرتروسکوپی یا آرتروپلاستی) و درمان‌های غیرجراحی، استفاده از درمان‌های پزشکی ترمیمی (عوامل اورتوبیولوژیک) به سرعت رو به افزایش می‌باشد و تحقیقات گسترده‌ای در این خصوص نه تنها برای درمان بلکه به‌ منظور جلوگیری از پیشرفت بیماری انجام گرفته است. تحقیقات نشان می‌دهد درمان PRP به لحاظ کاهش درد در درازمدت، در مقایسه با استروئیدها و تزریق HA مزایای بسیاری دارد. با توجه به اطلاعات محدود موجود در مورد نحوه کار درمان PRP و سلول‌های بنیادی، اطلاعات کمی در دست است و بنابراین این روش‌های درمانی در حال حاضر تحقیقاتی هستند. اغلب روش‌های PRP و سلول‌های بنیادی، اتولوگ (از خون یا مغز استخوان بیمار گرفته می‌شوند) بوده، و در نتیجه این روش‌ها نسبتا ایمن می‌باشند و عوارض کمی به‌ دنبال خواهند داشت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی