با آموزش صحیح نشستن و ایستادن فرزندتان را از کمردرد دور کنید

کمر درد در کودکان

کمر درد در کودکان مانند کمر درد در بزرگسالان نیست. در مقایسه با بزرگسالان، زمانی که یک کودک به کمر درد دچار می‌شود، احتمال انکه این کمر درد ناشی از یک مشکل زمینه ای جدی باشد، بسیار بیشتر است.  این موضوع خصوصا در مورد کودکان زیر ۴ سال صحت دارد. همچنین اگر کمر درد کودکان همراه با علائم زیر باشد، به احتمالا بسیار بالا ناشی از مشکل یا بیماری جدی است:

 • تب یا کاهش وزن
 • ضعف و بی حسی
 • مشکل در راه رفتن
 • دردی که تا پایین یک پا یا هر دو پا منتشر می‌شود
 • مشکل در کنترل ادرار یا مدفوع
 • دردی که مانع از خوابیدن کودک می‌شود

در  صورتی که درد کمر ناشی از یک مشکل بسیار جدی باشد لازم است که سریعا تشخیص داده شده و برای درمان آن اقدام شود و در غیر این صورت وضعیت کودک وخیم تر می‌شود. در صورتی که کمر درد کودک شما بیش از چند روز طول کشید لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات شایع کمر درد در کودکان


کشیدگی و عدم تعادل عضلانی

کشیدگی عضلاتیکی از شاع ترین علل درد کمر در کودکان و بزرگسالان است. این درد معمولا به خوبی به استراحت کردن، داروهای ضدالتهاب و ورزش درمانی پاسخ می‌دهد. بسیاری از نوجوانان ممکن است دردهای مداوم و مزمنی داشته باشند که معمولا این حالت ناشی از انقباض عضلات همسترینگ و ضعف عضلات شکم است. این کودکان با انجام یک برنامه‌ی ورزشی برای کشش عضلات همسترینگ و تقویت عضلات شکم، بهبود پیدا می‌کنند.

خمیدگی کمر

یکی از علل شایع درد در میانه‌ی کمر در نوجوانانْ قوز بالای کمر یا کیفوز شوئرمن است. ستون فقرات  خمیده می‌شود و در نتیجه، کمر حالت قوزکرده پیدا می‌کند. قسمت خمیده از کمر ممکن است دردناک شود و این درد با انجام فعالیت شدیدتر می‌شود.

شکستگی فشاری ستون مهره‌ها

اسپوندیلولیسیز یا شکستگی فشاری ستون مهره‌ها می‌تواند باعث ردد کمر در نوجوانان شود. شکستگی فشاری ستون مهره‌ها می‌تواند ناشی از جهش‌های رشدی ناگهانی در استخوان‌ها باشد و یا به خاطر انجام ورزشهایی باشد که در آن شخص مرتبا کمرخود را خم یا باز می‌کند و آن را می‌چرخاند، مانند ورزشهای ژیمناستیک، شیرجه و فوتبال.

این درد معمولا خفیف است اما تا باسن و ران‌ها منتشر می‌شود. این درد با فعالیت کردن شدیدتر و با استراحت کردن بهبود پیدا می‌کند. کودک مبتلا به این مشکل ممکن است در هنگام راه رفتن پاهای خود را بسیار خشک حرکت دهد و قدمهای بسیار کوتاه بردارد.

سرخوردگی مهره ها

سرخوردگی مهره ها

در این تصویر، مهره‌ی پایینی به سمت جلو حرکت کرده است. سرخوردگی مهره یا اسپوندیلولیستزیس زمانی رخ می‌دهد که یکی از مهره‌ها نسبت به مهره پایینی خود به سمت جلو حرکت کند. این اتفاق معمولا در قسمت پایینی ستون فقرات می‌افتد. در موارد وخیم، حرکت مهره‌ها موجب می‌شود که کانال نخاعی تنگ شود و به نخاع یا شاخه‌های عصبی فشار وارد شود.

عفونت

در کودکان کم سنْ عفونت در فضای دیسک می‌تواند باعث درد کمر شود. التهاب و عفونت دیسک خصوصا در کودکان ۱ تا ۵ سال بیشتر اتفاق می‌افتد اما احتمال بروز آن در کودکانی با سن بالاتر و نوجوانان نیز وجود دارد. کودکی که مبتلا به التهاب دیسک است، ممکن است علائم زیر را داشته باشد:

 • درد در پایین کمر و احساس خشکی در ستون فقرات
 • راه رفتن به صورت لنگان لنگان یا اجتناب از راه رفتن
 • نشستن روی زمین با کمر کاملا صاف به جای خم کردن کمر (مثلا زمان برداشتن چیزی از روی زمین)

تومور

در موارد نادری، ممکن است درد کمر ناشی از تومور ستون فقرات باشد. تومورهای ستون فقرات معمولا در پایین کمر هستند. درد کمر دائمی است و با گذشت زمان شدیدتر می‌شود و شدت گرفتن آن با زمان روز یا شب یا انجام فعالیتی خاص ارتباط ندارد.

آیا کودک شما به تست‌های تشخیصی نیاز دارد؟


بعد از شنیدن شرح حال و چک کردن علائم کودک شما، ممکن است که پزشک، انجام برخی تست‌های خاص را تجویز کند. در اغلب موارد انجام آزمایش خون و رادیولوژی کمر تجویز می‌شود. در موارد خاصی لازم است تستهای خاص دیگری نیز انجام شوند از جمله:

 • اسکن استخوانی. در ابتدا مقداری ماده کنتراست رنگی در رگ تزریق می‌شود و سپس تصاویر اشعه ایکس گرفته می‌شوند. تزریق ماده در رگ و معمولا هیچ دردی ایجاد نمی کند.
 • سایر اسکن‌های پیشرفته تر مانند اسکن ام آر آی یا سی تی اسکن.

روش های درمانی برای رفع کمر درد در کودکان چیست؟


رفع کمر درد در کودکان

در بسیاری از کودکان، درد کمر موقتی است و بدون اقدامات درمانی بهبود پیدا می‌کند. مطالعات نشان داده که نیمی از نوجوانان مبتلا به کمر درد بعد از مدتی به خودی خود خوب می‌شوند. این دردها اغلب به خاطر انجام فعالیت‌های شدید فیزیکی و استفاده از کوله پشتی است.

در صورتی که درد کمر ادامه پیدا کند، بسیار مهم است که علت آن مشخص شود. مسکن‌های ساده مانند استامینوفن و ایبوبروفن می‌توانند موثر باشند. کودک ممکن است به فیزیوتراپیست ارجاع داده شود و فییوتراپیست کمک می‌کند تا شکودکتان تغییرات لازم را در سبک زندگی خود ایجاد کند تا مجددا دچار کمردرد نشود. همچنین ممکن است برخی از روش‌های فیزیوتراپی برای کودک تجویز شوند و یک برنامه ورزش درمانی برای او تدوین شود تا این برنامه را در خانه انجام دهد.

اگر درد کمر کودک شما بین ۴ تا ۶ هفته ادامه پیدا کرد، کمر درد او در حال شدت گرفتن است و یا درد کمر با علائم دیگری مانند تب یا بی حسی دست و پا همراه است، لازم هست حتما به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که کمر درد، علت جدی و خطرناکی داشته باشد بسیار مهم است که درمان آن در اولین فرصت آغاز شود. روش درمانی تجویز شده توسط متخصص به علت کمر درد بستگی دارد.

آیا کمر درد در کودکان عوارض دارد؟


در بسیاری از موارد، درد کمر بدون هیچ درمانی برطرف می‌شود و هیچ عوارضی ایجاد نمی شود. بسیار مهم است که علل جدی درد کمر به سرعت تشخیص داده شده و درمان شوند. در صورتی که در این مواردف درمان به موقع اغاز نشود ممکن است درد کمر مزمن شد و یا عوارضی ماند قوز کمر ایجاد شود. در صورتی که کودک دچار درد مرمن شود این وضعیت می‌تواند باعث افسردگی او شود و همچنین ممکن است درد اجازه ندهد با همسالان خود بازی یا همکاری کند و با آن‌ها ورزش کند.

آیا از بروز کمر درد در کودکان می‌توان جلوگیری کرد؟


جلوگیری از کمر درد در کودکان

 • معمولا با بادگیری روش‌های صحیح ایستادن و نشستن می‌توان از بروز کمر دردجلوگیری کرد.
 • بلند کردن اجسام به روش صحیح و اجتناب از انجام حرکات تکراری و پرفشار با کمر (مانند خم کردن یا چرخش زیاد کمر در ورزش) می‌تواند بسیار موثر باشد.
 • مشکلات روحی روانی نیز در بروز کمردرد موثر هستند. هرچند این کار در عمل بسیار مشکل است اما سعی کنید کودک خود را شاد و بدون استرس نگه دارید.
 • کوله پشتی‌ها یکی از عوامل بسیار موثر در بروز کمر درد در کودکان هستند. توجه کنید که کوله فرزندتان بیش از حد سنگین نباشد و وزن آن به طور مساوی بین هر دو طرف تقسیم شده باشد. اگر کوله پشتی دارای بند کمری نیز هست، کودک خود را تشویق کنید که از آن استفاده کند.

شنا کردن برای کودک مفید است. اما در مرد تاثیر سایر ورزش‌ها بر درد کمر هیچ شواهد قطعی وجود ندارد بنابراین در مورد میزان ورز کودک خود توجه کنید. ورزش کردن بیش از حد و از سوی دیگر بی تحرکی هر دو مضر هستند.

shock2

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است