درمان وسواس و افسردگی با روش تی ام اس

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. درمان وسواس و افسردگی با روش تی ام اس

آیا روش تی ام اس برای وسواس اثر دارد؟

قرار دادن دستگاه مگنت روی پوست سر و دریافت پالس‌های الکترومغناطیسی که به مغز شما می‌رسند: این احتمالاً آن چیزی نیست که وقتی به درمان علائم وسواس فکر می‌کردید، تصور می‌کردید. اما این دقیقاً همان روشی است که یک درمان نوآورانه جدید برای وسواس کار می کند.

برای دریافت مشاوره درباره‌ی درمان  با روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک پیشرفته شمیم می‌توانید با شماره تلفن‌‌های 02126722004 - 02126722003 تماس حاصل فرمایید.

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال، درمان روش تی ام اس نامیده می شود و به هزاران نفر کمک می کند تا از سرسخت ترین علائم وسواس و افسردگی بهبود یابند.

درمان با روش تی ام اس(TMS) چیست؟

روش تی ام اس، مخفف تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال، شبیه چیزی خارج از یک فیلم علمی تخیلی به نظر می رسد، اما یک درمان قانونی است که برای افسردگی و سایر شرایط، از جمله اختلال وسواس فکری- جبری استفاده می شود. تحقیقات زیادی از اثربخشی آن حمایت می کند که FDA حتی آن را برای درمان افسردگی و وسواس تایید کرده است.

درمان روش تی ام اس برای چه مواردی استفاده می شود؟

بیشتر تحقیقاتی که در مورد روش تی ام اس انجام شده است برای مطالعه این بوده است که چگونه برای افسردگی مقاوم به درمان موثر است. افسردگی می‌تواند یک بیماری سرسخت باشد و برای برخی افراد، درمان‌های خط مقدم مانند روان‌درمانی و داروهای روان‌پزشکی یا مؤثر نیستند، یا عوارض جانبی زیادی ایجاد می‌کنند که راحت نیستند.

برای این افراد، درمان روش تی ام اس می تواند فوق العاده موثر باشد. حدود 80 تا 90درصد از افراد مبتلا به افسردگی مقاوم به درمان بهبود قابل توجهی در علائم خود با درمان روش تی ام اس تجربه می کنند و یک سوم از این افراد متوجه می شوند که علائم آنها به طور کلی از بین می رود.

علاوه بر افسردگی، تحقیقاتی برای بررسی اثرات درمان روش تی ام اس بر سایر بیماری‌های روانی و حتی شرایط سلامت جسمانی نیز انجام شده است. شواهدی وجود دارد که استفاده از درمان روش تی ام اس برای موارد زیر حمایت می کند:

 • اختلالات افسردگی
 • اختلال وسواس فکری عملی
 • میگرن
 • اضطراب
 • لرزش دست
 • بیماری آلزایمر
 • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
 • بهبود سکته مغزی
 • روان‌گسیختگی
 • بیماری پارکینسون
 • درد مزمن
 • بیماری ام اس

با این حال، تحقیقات بیشتری باید در مورد بسیاری از این شرایط انجام شود تا درمان روش تی ام اس به عنوان یک درمان مبتنی بر شواهد برای آنها پذیرفته شود سازمان غذا و داروی آمریکا روش تی ام اس را برای اختلال افسردگی اساسی و اختلال وسواس اجباری تایید کرده است، که خبر خوبی برای ما در جامعه وسواس است.

درمان با روش تی ام اس (TMS)چگونه کار می کند؟

در طول درمان روش تی ام اس، سیم پیچ های الکترومغناطیسی شبیه به فناوری مورد استفاده در اسکن MRI روی نواحی خاصی از پوست سر شما قرار می گیرد. پزشک معالج میکروپالس‌های کاملاً کالیبره‌شده را به نواحی خاصی از مغز می‌فرستد که تصور می‌شود تحت تأثیر افسردگی، وسواس یا هر چیزی که تحت درمان قرار می‌گیرید هستند. این کار به مدت نیم ساعت تا یک ساعت هر روز و 5 روز در هفته به مدت چندین هفته تکرار می شود.

روش تی ام اس چگونه کار می کند یا چرا اینقدر موثر است؟

آنچه آنها فکر می کنند این است که پالس های الکترومغناطیسی مناطقی از مغز را که تحت تاثیر افسردگی یا وسواس قرار گرفته اند را تحریک می کند. وقتی مغز شما به بیماری روانی مبتلا می‌شود، تغییر می‌کند: نواحی خاصی کوچک‌تر می‌شوند و انتقال‌دهنده‌های عصبی که در مغزهای سالم وجود دارند، مانند آنچه قرار است شروع به کار نمی‌کنند.

محققان فکر می کنند که درمان روش تی ام اس این عدم تعادل های شیمیایی در مغز را تصحیح می کند و به مغز اجازه می دهد تا خود را دوباره سیم کشی کند. آنها همچنین فکر می کنند که روش تی ام اس نواحی خاصی از مغز را تحریک می کند که به دلیل افسردگی یا وسواس به درستی کار نمی کنند.

آیا درمان با روش تی ام اس ایمن است؟

درمان روش تی ام اس یک روش غیر تهاجمی است. نیازی به بیهوشی نیست، بنابراین می توانید بعد از هر جلسه خود را به خانه برسانید. بدون بیهوشی همچنین به این معنی است که خطرات کمتری در ارتباط با این روش وجود دارد.

به طور کلی، درمان روش تی ام اس ایمن است و توسط اکثر افراد به خوبی تحمل می شود. مردم اغلب درمان روش تی ام اس را به یک تحریک مغزی دیگر به نام درمان تشنج الکتریکی (ECT) تشبیه می کنند. اما برخلاف ECT، درمان روش تی ام اس باعث تشنج نمی شود. به طور کلی، درمان روش تی ام اس یک درمان بی خطر برای وسواس در نظر گرفته می شود.

درمان روش تی ام اس و وسواس

اگرچه درمان روش تی ام اس بیشتر برای درمان اختلال افسردگی اساسی مورد استفاده قرار می گیرد، تحقیقات نوظهوری وجود دارد که از این ادعا پشتیبانی می کند که می تواند به بهبود علائم وسواس نیز کمک کند. اگر درمان های خط اول برای وسواس مانند داروهای افسردگی(SSRI )و پیشگیری از مواجهه و پاسخ برای شما مؤثر نبوده است، شاید ارزش آن را داشته باشد که به درمان روش تی ام اس مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره درباره‌ی درمان  با روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک پیشرفته شمیم می‌توانید با شماره تلفن‌‌های 02126722004 - 02126722003 تماس حاصل فرمایید.

تی ام اس روشی موثر جهت درمان بیماریهای افسردگی و سواسوسواس و مغز

به منظور بحث در مورد اینکه چگونه درمان روش تی ام اس برای وسواس کار می کند، ابتدا مهم است که بدانیم دقیقاً چگونه بیماری وسواس بر مغز تأثیر می گذارد.

وسواس یا اختلال وسواس فکری-اجباری یک بیماری روانی است که باعث می شود افراد دچار وسواس و اجبار شوند. وسواس فکری ناخواسته و مزاحم است که در مغز افراد می چرخد. افراد مبتلا به وسواس تاکید و وقت زیادی روی این افکار می گذارند و نمی توانند از فکر کردن به آنها دست بردارند.

اجبارها رفتارهای تکراری هستند که افراد مبتلا به وسواس برای کاهش اضطرابی که افکار وسواسی آنها به همراه دارد انجام می دهند. به عنوان مثال، آنها می توانند به طور اجباری خاطرات خود را مرور کنند و کارهایی را انجام دهند که به منظور “محافظت” از آنهاست، درخواست اطمینان خاطر داشته باشند یا مواردی مانند قفل ها را بارها و بارها بررسی کنند.

مطالعاتی که در مورد چگونگی تأثیر وسواس بر مغز انجام شده است، نشان داده است که این بیماری، ماده مغزی اندام را کوچک می کند. این بدان معنی است که مناطق خاصی از مغز به معنای واقعی کلمه با وسواس کوچکتر هستند. بخش‌هایی از مغز که بیشتر تحت تأثیر وسواس قرار می‌گیرند شامل مناطقی هستند که در کنترل تکانه‌ها و پردازش اطلاعات به ما کمک می‌کنند. به طور خاص، قشر اوربیتوفرونتال تحت تأثیر وسواس قرار می گیرد.

علاوه بر آن، ارتباط بین نواحی مختلف مغز تحت تأثیر وسواس قرار می گیرد. تحقیقات نشان می دهد که مغز وسواس فکری وسواسی (وسواس) به خطاها خیلی زیاد پاسخ می دهد و بنابراین احساس می کند که باید بارها و بارها اشتباه را “اصلاح” کند.

همه این تأثیرات روی عملکردهای خاص مغز و مناطقی از مغز باعث می‌شود که افراد مبتلا به وسواس در کنترل رفتارهای خود با مشکل مواجه شوند، ما می دانیم که این غیرمنطقی است و می خواهیم از انجام رفتارهای تکراری خودداری کنیم، اما به نظر نمی رسد به خودمان کمک کنیم. علاوه بر این، افراد مبتلا به وسواس اطلاعات را به روشی “نادرست” پردازش می کنند.

آیا روش تی ام اس برای وسواس استفاده می شود؟

طبق گفته بنیاد بین المللی وسواس ، سه راه وجود دارد که روش تی ام اس معمولاً برای درمان وسواس استفاده می شود

 • هدف قرار دادن قشر جلوی پیشانی پشتی جانبی

این همان ناحیه ای از مغز است که در هنگام استفاده از روش تی ام اس برای درمان افسردگی مورد هدف قرار می گیرد. لوب های پیشانی پشتی جانبی مسئول وظایف اجرایی مانند قضاوت و تصمیم گیری هستند. مطالعات در مورد اینکه آیا هدف قرار دادن این ناحیه از مغز برای بیماران وسواس مفید است یا خیر، متفاوت است. برای اینکه مطمئن شوید باید تحقیقات بیشتری انجام شود، اما به نظر واضح است که هدف قرار دادن این ناحیه از مغز در بیماران وسواس به اندازه بیماران افسرده قطعا موثر نیست.

 • هدف قرار دادن قشر اوربیتوفرونتال

قشر اوربیتوفرونتال به شدت تحت تأثیر وسواس قرار می گیرد. یکی از راه هایی که می توان از روش تی ام اس برای افراد مبتلا به وسواس استفاده کرد، هدف قرار دادن این ناحیه از مغز است. تعداد کمی از مطالعات نشان داده اند که هدف قرار دادن این ناحیه از مغز منجر به بهبود علائم وسواس شده است.

 • مناطق هدف درمان تی ام اس در مغزهدف قرار دادن ناحیه حرکتی مکمل مغز

هدف قرار دادن این ناحیه از مغز در استفاده از روش تی ام اس برای وسواس موثرترین است. نشان داده شده است که همراه با قشر اوربیتوفرونتال، این ناحیه از مغز برای افراد مبتلا به وسواس تاثیر زیادی دارد،

مزایای درمان روش تی ام اس برای وسواس

اگرچه ما هنوز دقیقاً نمی دانیم که درمان روش تی ام اس چگونه با مغز وسواس تعامل می کند، شواهد در حال ظهور زیادی داریم که به ما نشان می دهد که کار می کند. مطالعات نشان داده اند که درمان روش تی ام اسیک از  موثرترین روشها برای کاهش علائم وسواس است. یک متاآنالیز نشان داد که درمان روش تی ام اس که قشر اوربیتوفرونتال را هدف قرار می دهد به ویژه برای افراد مبتلا به وسواس موثر است. تحقیقات حمایت کننده از درمان روش تی ام اس برای وسواس به حدی قابل توجه است که اخیرا سازمان غذا و داروی آمریکا FDA به روش تی ام اس مجوز استفاده برای وسواس داد.

کلینیک شمیم تحت مدیریت دکتر سعادتی طی یک معاینه جامع و مشاوره در مورد درمان تی ام اس این امکان را به بیماران فراهم می کند تا در مورد نحوه درمان آگاهی بیشتری پیدا کنند.

تهران،خیابان شریعتی ،بالاتر از مترو شریعتی ،رو به روی خیابان،شهید دستگردی،مجتمع نگین ظفر،طبقه ۹،واحد ۹

مقالات مرتبط

درمان اصلاح قوز پشتی

بسیاری از افرادی که امروز در مشاغل مختلف به‌صورت پشت میزی هستند و ساعات زیادی بصورت نشسته با رایانه کار…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره