کایروپراکتیک برای درمان دردهای مزمن و شدید اسکلتی عضلانی

کایروپراکتیک نوعی روش درمانی مورد استفاده در طب مکمل یا جایگزین است که به منظور درمان عارضه‌های مزمن و شدید به کار برده می‌شود.

امکان دارد بیمار به منظور تسکین درد در قسمت کمر یا درمان سیاتیک، گردن‌درد، آسیب ویپلش گردن یا سردرد به متخصص کایروپراکتیک مراجعه کند. متخصص به منظور اطمینان از دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش درمانی با بیمار همکاری می‌کند.

مزایای کایروپراکتیک


کایروپراکتیک تنها برای رفع مشکلات ستون فقرات استفاده نمی‌شود. این روش به دستگاه عصبی و هر بخش دیگری از بدن نیز مربوط می‌شود. هدف کلی کایروپراکتیک، بهبود وضعیت سلامتی اسکلتی – عضلانی است. این روش در نهایت دارای تاثیر مثبت بر عملکرد روزانه و کیفیت زندگی شخص می‌باشد.

با رفع اختلال‌های بیومکانیکی بدن توسط روش کایروپراکتیک، شخص شاهد مزایای این روش درمانی خواهد بود. مزایای کایروپراکتیک شامل موارد زیر می‌باشد:

بهبود عملکرد دستگاه ایمنی

بهبود عملکرد دستگاه ایمنی بدن از بروز عفونت‌های ویروسی و باکتریایی جلوگیری می‌کند. دستگاه عصبی بدن، عملکرد سلول‌ها را تنظیم می‌کند ولی حتی کوچکترین ناهماهنگی نیز می‌تواند در این روند اختلال ایجاد کند و بر توانایی دستگاه ایمنی جهت مبارزه با ویروس‌ها تاثیر منفی بگذارد. کایروپراکتیک سبب بهبود عملکرد اعصاب و سلول‌های بدن می‌شود.

افزایش سرعت روند بهبود بدن

افزایش سرعت روند بهبود بدن یکی از مزایای کایروپراکتیک

طبق تشخیص متخصص کایروپراکتیک، عوامل مختلفی از جمله ورزش، تغذیه، خواب، عوامل محیطی و عوامل ارثی نیز بر سلامتی شخص تاثیر می‌گذارند. روش کایروپراکتیک نه تنها سبب رفع علائم بیماری می‌شود بلکه به طور طبیعی در حفظ سلامت و افزایش سرعت روند بهبود نیز موثر است و به بدن جهت مقاومت در برابر بیماری کمک می‌کند.

ارزیابی کامل وضعیت سلامتی بیمار

در زمان مراجعه به متخصص کایروپراکتیک، از روش‌های مختلفی شامل مشاوره، بررسی سابقه پزشکی، معاینه بدنی و ارزیابی با اشعه ایکس جهت بررسی وضعیت سلامتی شخص استفاده می‌شود. همچنین ارزیابی دقیق کایروپراکتیک نیز با در نظر گرفتن ساختار ستون فقرات انجام خواهد شد.

عدم استفاده از دارو یا جراحی

در روش کایروپراکتیک از روش‌های مختلفی جهت ارزیابی و رفع ناهمراستایی در ستون فقرات استفاده می‌شود. امکان دارد متخصص کایروپراکتیک از روش تنظیم دستی، تحریک الکتریکی عضلات، اولتراسوند یا ماساژ استفاده کند. ولی در این روش هیچ‌گاه از دارو یا جراحی تهاجمی استفاده نمی‌شود. کایروپراکتیک با تحریک دستگاه ارتباطی بدن سبب کنترل و هماهنگ کردن عملکردهای مختلف سلول‌ها، اندام‌ها و دستگاه‌های بدن می‌شود.

افزایش سطح انرژی

در زمان بروز درد، عضلات و مفاصل دچار تنش شده و در نهایت التهاب ایجاد می‌شود. این درد و تنش در روند سلامتی بدن اختلال ایجاد می‌کنند. با استفاده از روش کایروپراکتیک، تنش عضلات و مفاصل کاهش پیدا کرده و شخص انرژی بیشتری در بدن خود احساس می‌کند.

کنترل آسم

کایروپراکتیک سبب کاهش علائم آسم می‌شود. ناهمراستایی در ستون فقرات باعث می‌شود که در تکانه‌های عصبی موثر در عملکرد ریه‌ها، اختلال ایجاد شود. تنظیم مجدد راستای مهره‌های ستون فقرات سبب بهبود عملکرد اعصاب می‌شود.

کاهش فشار خون

بر طبق تحقیقات انجام شده، کایروپراکتیک بر اعصاب در قسمت فوقانی گردن تاثیر می‌گذارد و دارای اثری مشابه مصرف داروهای تنظیم فشار خون می‌باشد.

بهبود عملکرد دستگاه گوارش

اعصاب موجود در ستون فقرات عملکرد معده را کنترل می‌کنند. در صورت بروز اختلال در راستای مهره‌های ستون فقرات، امکان دارد سیگنال‌هایی به منظور ترشح بیشتر اسید توسط اعصاب ارسال شوند و سبب بازگشت اسید معده به مری، تولید گاز و سوزش معده شوند. کایروپراکتیک بر اعصاب ستون فقرات در قسمت قفسه سینه اثر گذاشته و سبب تسکین مشکلات مرتبط با معده می‌شود.

بهبود وضعیت تنفس

عملکرد اعصاب در وضعیت تنفس افراد موثر می‌باشد. بروز اختلال در راستای ستون فقرات در قسمت قفسه سینه و گردن می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مرتبط با ریه‌ها شود. استفاده از روش کایروپراکتیک می‌تواند به کاهش التهاب ریه‌ها و بهبود وضعیت تنفس کمک کند.

بهبود تعادل

با افزایش سن، امکان دارد شخص در حفظ تعادل با مشکل مواجه شود. فعالیت‌هایی مانند تای‌چی و ورزش به تقویت عضلات مرکزی بدن و همچنین تقویت عضلات پاها کمک می‌کنند و روش کایروپراکتیک نیز در بهبود تعادل بدن موثر است.

حفظ سلامت مادر در دوران بارداری

حفظ سلامت مادر در دوران بارداری یکی از مزایای کایروپراکتیک

کایروپراکتیک در حفظ سلامت مادر در دوران بارداری و کمک به روند زایمان موثر است. بدن زنان در زمان بارداری دچار تغییرات چشمگیری می‌شود. این تغییرات بر دستگاه عصبی بدن تاثیر می‌گذارند. در زمان بارداری، وزن در قسمت مرکزی بدن افزایش یافته و رباط‌های لگن ضعیف می‌شوند. روش کایروپراکتیک می‌تواند در حفظ سلامت مادر در دوران بارداری تاثیر مثبتی داشته باشد.

بهبود کیفیت خواب

درد و تنش ناشی از ناهمراستایی ستون فقرات می‌تواند منجر به بی‌خوابی در زمان شب شود. کایروپراکتیک با کاهش درد و تنش به حفظ آرامش و افزایش کیفیت خواب کمک می‌کند.

بهبود دامنه حرکتی

استفاده مداوم از روش کایروپراکتیک در بهبود دامنه حرکتی موثر است و به شخص در انجام فعالیت‌های روزمره کمک می‌کند.

از کایروپراکتیک برای درمان چه عارضه‌هایی استفاده می‌شود؟


کایروپراکتیک سبب تسکین درد و بهبود عملکرد‌های بدن می‌شود. در این روش از دارو یا جراحی استفاده نمی‌شود. کایروپراکتیک به تنظیم راستای ستون فقرات کمک می‌کند. درمان به روش کایروپراکتیک بر اساس این نظریه صورت می‌گیرد که چنانچه بدن انسان در وضعیت متوازن و هماهنگ قرار داشته باشد، احتمال بهبودی افزایش پیدا می‌کند. روش کایروپراکتیک برای درمان عارضه‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

کمردرد

درمان کمردرد با کایروپراکتیک

کمردرد یکی از شایع‌ترین عارضه‌هایی است که باعث می‌شود افراد به متخصص کایروپراکتیک مراجعه کنند. بیشتر تحقیقات انجام شده در ارتباط با درمان دستی ستون فقرات به تسکین کمردرد مربوط می‌شوند. روش کایروپراکتیک در برخی از افراد سبب بهبود کمردرد می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از روش کایروپراکتیک جهت رفع کمردرد نسبت به روش‌های دیگر دارای تاثیر بیشتری می‌باشد.

گردن‌درد

درمان گردن درد با کایروپراکتیک

استفاده از روش کایروپراکتیک در قسمت گردن می‌تواند در رفع گردن‌درد موثر باشد. در برخی از موارد، کایروپراکتیک به همراه ورزش جهت رفع گردن‌درد نسبت به مصرف دارو دارای تاثیر بیشتری است. در صورت بروز گردن‌درد برای مدت طولانی که در اثر آسیب‌دیدگی ایجاد نشده باشد، می‌توان از کایروپراکتیک استفاده کرد.

سردردهای تنشی

استفاده از روش کایروپراکتیک در قسمت ستون فقرات گردنی می‌تواند به رفع سردرد تنشی کمک کند. سردرد تنشی باعث بروز درد در قسمت پشت سر و گردن می‌شود. استرس و وضعیت نامناسب بدنی می‌توانند باعث بروز سردرد تنشی شوند. امکان دارد متخصص کایروپراکتیک از تنظیم دستی در قسمت گردن استفاده کند و انجام برخی از حرکات کششی را به بیمار توصیه کند. متخصص همچنین روش‌های کاهش استرس و تسکین سردرد شامل حفظ وضعیت مناسب بدنی و همچنین مکانیک صحیح بدن را به بیمار آموزش می‌دهد.

سردردهای میگرنی

درمان سردردهای میگرنی با کایروپراکتیک

بر طبق تحقیقات انجام شده، کایروپراکتیک می‌تواند سبب کاهش دفعات بروز سردرد میگرنی، تسکین درد و کاهش نیاز به مصرف داروهای میگرن شود. روش کایروپراکتیک باعث کاهش استرس شده و در نتیجه به کاهش سردرد میگرنی کمک می‌کند. برخی از مواد غذایی در ایجاد این نوع سردرد موثر هستند. متخصص کایروپراکتیک در ارتباط با تغییر در رژیم غذایی جهت کمک به درمان سردرد میگرنی و دیگر انواع سردرد به بیمار راهنمایی لازم را ارائه می‌دهد.

آسیب ویپلش گردن

آسیب ویپلش به علت کشیدگی گردن و معمولا در اثر تصادفات خودرو ایجاد می‌شود. این نوع آسیب‌دیدگی باعث بروز درد و سفتی در گردن می‌شود. امکان دارد چرخش سر سبب تشدید درد شود. همچنین امکان دارد این آسیب باعث بروز سرگیجه و حالت تهوع شود. متخصص کایروپراکتیک نحوه انجام ورزش‌های خاص و حرکات کششی در منزل و همچنین روش استفاده از حرارت یا یخ جهت کاهش اسپاسم عضلانی و ورم را به بیمار آموزش می‌دهد.

درد مفصل ساکروایلیاک

درمان درد مفصل ساکروایلیاک با کایروپراکتیک

ساکروایلیاک مفصل بزرگی است که در قسمت پایین ستون فقرات قرار دارد. مشکلات مرتبط با این مفصل باعث بروز انواع مختلف درد در قسمت پایین کمر می‌شود. امکان دارد این نوع درد در قسمت باسن یا پشت ران احساس شود. روش کایروپراکتیک سبب درمان درد مفصل ساکروایلیاک می‌شود. متخصص کایروپراکتیک نحوه جلوگیری از وارد شدن فشار بر این مفصل و همچنین انجام تمارین ویژه جهت تقویت عضلات مرکزی بدن را به بیمار آموزش می‌دهد.

درد مفصل شانه

درمان درد مفصل شانه با کایروپراکتیک

کایروپراکتیک در درمان درد و سفتی ایجاد شده در شانه موثر است. این عارضه سندرم شانه یخ‌زده یا منجمد نامیده می‌شود. کایروپراکتیک سبب کاهش درد و افزایش دامنه حرکات در افراد مبتلا به این عارضه می‌شود. متخصص کایروپراکتیک در قسمت عضلات اطراف شانه از حرکات ویژه کششی استفاده می‌کند و نحوه انجام حرکات کششی در منزل را به شخص آموزش می‌دهد.

زانو درد

درمان زانو درد با کایروپراکتیک

در بسیاری از موارد، ساییدگی مفصل زانو سبب بروز آرتروز زانو می‌شود. امکان دارد در برخی از مواقع متخصص کایروپراکتیک در یک جلسه درمانی از درمان دستی در قسمت کمر و همچنین در قسمت زانو استفاده کند. این روش درمانی نسبت به استفاده از تمارین ورزشی زانو به صورت مجزا تاثیر بیشتری دارد. کایروپراکتیک پس از چند هفته سبب کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی مفصل زانو می‌شود.

۷ تکنیک مورد استفاده در کایروپراکتیک


تکنیک تنوع‌یافته

این تکنیک به منظور بهبود راستای ستون فقرات، رفع اختلال در عملکرد مفصل و بهبود قابلیت حرکتی استفاده می‌شود. متخصص کایروپراکتیک با استفاده از حرکات دقیق دست، به اصلاح راستای ستون فقرات کمک کرده و محدودیت دامنه حرکتی ناشی از ناهمراستایی مفاصل یا استخوان‌ها را رفع می‌کند. ۹۶ درصد از متخصصین کایروپراکتیک از تکنیک تنوع‌یافته در حدود ۷۰ درصد از بیماران خود استفاده می‌کنند.

درمان دستی ستون فقرات

درمان دستی ستون فقرات توسط متخصصین کایروپراکتیک و همچنین متخصصین فیزیوتراپی جهت تسکین فشار وارد بر مفاصل، کاهش التهاب و بهبود عملکرد اعصاب استفاده می‌شود. روش درمان دستی ستون فقرات مشابه تکنیک تنوع‌یافته می‌باشد با این تفاوت که در این روش بیشتر از فشار ملایم دست و حرکات کششی استفاده می‌شود.

تکنیک تامپسون بر روی میز قابل تنظیم

تکنیک تامپوسن با استفاده از یک میز قابل تنظیم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این میز دارای پدهای مخصوص می‌باشد و به گونه‌ای طراحی شده که با وارد آمدن فشار سریع دست از جانب متخصص کایروپراکتیک، قسمت مورد نظر بدن بیمار مقداری به سمت پایین حرکت می‌کند. این نوع حرکت باعث ایجاد احساس مشابه لرزش خفیف در بدن بیمار می‌شود.

تکنیک گان‌استید

از تکنیک گان‌استید به منظور بهبود و اصلاح راستای طبیعی دیسک‌ها و بازیابی حداکثری قابلیت حرکتی استفاده می‌شود. این تکنیک در حالت نشسته و یا در حالتی که بیمار به پهلو دراز کشیده باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته مهم در ارتباط با این تکنیک، میزان دقت محل تماس دست متخصص کایروپراکتیک بر روی قسمت پایین کمر یا لگن بیمار می‌باشد.

استفاده از ابزار فعال‌کننده (اکتیویتور)

در این روش، یک ابزار دستی کوچک به نام اکتیویتور توسط متخصص کایروپراکتیک جهت ایجاد ضربه‌های ملایم در اندام‌های بدن یا مهره‌های ستون فقرات استفاده می‌شود. این ابزار مخصوص به منظور تنظیم و هماهنگ‌سازی دستگاه عصبی مورد استفاده قرار گرفته و برای درمان عارضه‌های مختلفی مانند سردرد و یا کمردرد به کار برده می‌شود.

تکنیک فلکشن دیسترکشن (خمش – کشش)

این تکنیک بر روی میز مخصوص مورد استفاده قرار گرفته و به صورت منظم سبب خم شدن و کشش ملایم ستون فقرات می‌شود و معمولا برای درمان آسیب‌دیدگی‌های دیسک و رفع درد کمر و پا به کار برده می‌شود. این روش برای بیمارانی که اخیرا دچار آسیب‌دیدگی شده و یا نسبت به روش‌های دیگر کایروپراکتیک حساس هستند گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

برداشتن فشار از روی ستون فقرات

این روش در درمان علائمی مانند درد قسمت پایین کمر ناشی از فتق، بیرون‌زدگی یا تخریب دیسک کمر بسیار موثر می‌باشد. در این روش، پس از دراز کشیدن بیمار بر روی یک تخت مخصوص، کشش ملایم در ستون فقرات ایجاد شده و سبب بهبود جریان آب، اکسیژن و دیگر مایعات ضروری در دیسک‌ها و در ستون فقرات می‌شود.

عوارض استفاده از روش کایروپراکتیک


عوارض استفاده از کایروپراکتیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سردرد
  • خستگی
  • درد در بخش‌هایی از بدن که تحت درمان قرار گرفته است.

به ندرت امکان دارد کایروپراکتیک باعث بروز عوارض شدید زیر شود:

  • سکته مغزی
  • سندروم دم اسبی. در اثر این عارضه، فشردگی اعصاب در بخش پایین کانال نخاعی می‌تواند سبب فلج دائمی شود.
  • تشدید بیرون‌زدگی دیسک

بر طبق تحقیقات انجام شده در ارتباط با ایمنی روش کایروپراکتیک، محققین تایید کرده‌اند که این روش به ندرت باعث بروز عوارض شدید می‌شود و این عوارض معمولا به عارضه‌هایی که قبلا ایجاد شده‌اند، مرتبط می‌باشند.

موارد منع استفاده از کایروپراکتیک


در صورتی که روش کایروپراکتیک توسط شخص ماهر و با تجربه انجام شود، این روش برای درمان برخی از عارضه‌ها ایمن و بی‌خطر محسوب می‌شود. ولی استفاده از کایروپراکتیک برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان، ناهنجاری‌های ستون فقرات، سرطان ستون فقرات، وجود احتمال سکته مغزی و عارضه‌های شدیدی که به جراحی نیاز دارند توصیه نمی‌شود. عوارض جانبی خفیف ناشی از به‌کارگیری این روش شامل درد و خشکی موقتی و احساس درد هنگام لمس در ناحیه تحت درمان می‌باشد. در ارتباط با بروز عوارض جانبی احتمالی بایستی با متخصص کایروپراکتیک مشورت شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی