فواید، خطرات و عوارض اوزون درمانی یا اوزون تراپی

اوزون درمانی یک روش بحث برانگیز پزشکی است که از گاز اوزون برای مبارزه با بیماری استفاده می‌کند.

ازن نوعی اکسیژن است. در طب جایگزین، پزشکان ازن درمانی از گاز یا فرم‌های مایع ازن برای درمان مشکلات پزشکی و به عنوان ضد عفونی کننده موضعی استفاده می‌کنند.

اوزون درمانی سال‌هاست که در زمینه‌های پزشکی استفاده می‌شود. با این حال، استفاده از آن اکنون در میان نگرانی‌های ایمنی که به وجود آمده بحث برانگیز است.

در سال ۲۰۱۹، سازمان غذا و دارو (FDA) در مورد استفاده از اوزون درمانی هشدار داد. به این دلیل که شواهد کافی برای نتیجه گیری درمورد موثر یا بی‌خطر بودن آن برای استفاده پزشکی وجود ندارد.

این مقاله یک مرور کلی بر ازن تراپی است که شامل موارد استفاده، مزایای پیشنهادی و خطرات احتمالی و عوارض جانبی آن است.

اوزون درمانی چیست؟ 


اوزون درمانی چیست؟

اوزون درمانی به اقدامات پزشکی که در آن از گاز اوزون استفاده می‌شود، گفته می‌شود.

گاز اوزون نوعی اکسیژن است. این گاز بی‌رنگ از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. در اتمسفر فوقانی، لایه‌ای از گاز اوزون زمین را از اشعه ماورا بنفش خورشید محافظت می‌کند. اما در سطح زمین، اوزون یک آلاینده مضر هوا به شمار می‌رود.

گاز ازن در صورت استنشاق مضر است و منجر به تحریک ریه و گلو، سرفه و بدتر شدن علائم آسم می‌شود. قرار گرفتن در معرض زیاد گاز ازن می‌تواند منجر به آسیب ریه شود و کشنده باشد.

با این حال، برخی از محققان معتقدند که گاز ازن می‌تواند اثرات درمانی مختلفی در زمینه‌های پزشکی داشته باشد. به عنوان مثال، در یک بررسی که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، گزارش شده است که ازن تراپی در موارد زیر استفاده شده است:

  • درمان آرتروز
  • مبارزه با بیماری‌های ویروسی، مانند ایدز و سارس
  • ضد عفونی کننده زخم‌ها
  • فعال کردن سیستم ایمنی بدن
  • درمان بیماری ایسکمیک قلب
  • درمان انحطاط ماکولا
  • درمان سرطان

محققان در حال حاضر در حال بررسی اثرات اوزون درمانی بر روی بدن انسان هستند تا مزایای بالقوه درمانی آن را شناسایی کنند.

با این حال، تاکنون تحقیقات کمی در مورد اثربخشی و ایمنی واقعی اوزون درمانی انجام شده است. به همین دلیل، سازمان‌های رسمی در حال حاضر استفاده از آن را تأیید نمی‌کنند.

آیا اوزون درمانی واقعا موثر است؟ 


طبق یکی از گزارش‌های سال ۲۰۰۵، شواهد کافی برای توصیه ازن درمانی برای HIV یا سایر بیماری‌های عفونی، بیماری‌های قلبی، سرطان‌ها، بیماری‌های پوستی یا طیف وسیعی از بیماری‌ها وجود ندارد.

اگرچه اوزون در برابر ویروسی که باعث اچ آی وی در خارج از بدن می‌شود، موفقیت کسب کرده است، اما تاکنون هیچ تحقیقی ایمنی یا اثربخشی آن را در انسان‌های زنده نشان نداده است.

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ازن تراپی می‌تواند با تعدیل پاسخ سیستم ایمنی بدن و برگرداندن کمبود اکسیژن در بدن با بیماری، از جمله سرطان، مقابله کند.

با این حال، طب مکمل و جایگزین برای سرطان اظهار داشت که هیچ آزمایش کنترل شده تصادفی در افراد مبتلا به سرطان وجود ندارد و آزمایش‌های بسیار کمی درباره اثرات اوزون درمانی بر روی انسان برای بیماری‌های مختلف وجود دارد.

FDA استفاده اوزون “در هر مشکل پزشکی که هیچ اثبات ایمنی و اثربخشی درباره آن وجود ندارد” را مجاز نمی‌داند.

به این معنی که محققان قبل از تعیین تأثیرات واقعی اوزون درمانی بر روی بدن انسان و اینکه آیا فواید درمانی دارد یا نه، باید آزمایشات بیشتری انجام دهند.

آیا ازن درمانی بی‌خطر است؟ 


آیا ازن درمانی بی‌خطر است؟

گرچه برخی تحقیقات گزارش می‌دهند که اثرات مفید اوزون درمانی سازگار و بی‌خطر است، منابع دیگر می‌گویند که شواهد کافی برای دانستن اثربخشی یا ایمنی واقعی آن وجود ندارد.

در سال ۲۰۱۹، سازمان FDA بیانیه‌ای علیه استفاده از ازن به عنوان یک درمان پزشکی منتشر کرد. آن‌ها می‌گویند که اوزون یک گاز سمی است و هیچ کاربرد مفیدی در پزشکی حمایتی یا پیشگیری ندارد.

در مورد استفاده از آن به عنوان ضد عفونی کننده، FDA  اظهار داشت که “برای اینکه اوزون به عنوان یک میکروب‌کش موثر باشد، باید غلظت آن بسیار زیاد باشد که این میزان غلظت برای انسان‌ها و حیوانات قابل تحمل نیست.

اوزون درمانی در گذشته اثرات سوئی داشته است که برخی از آن‌ها شدید بود.

برای مثال، درمورد سرطان، “مواردی گزارش شده است که تزریق مستقیم اوزون به صورت داخل وریدی منجر به آمبولی ریوی و مرگ شده است.”

طبق گزارش سال ۲۰۰۵، “برخی موارد گزارش شده در مورد استفاده از ازن منجر به آمبولی ریه، عفونت‌های منتقله از طریق خون و از بین رفتن دو طرف میدان بینایی پس از دریافت اوزون تراپی شده است”.

گاز ازن خود برای انسان مضر است. قرار گرفتن در معرض اوزون با “افزایش قابل توجه خطر مرگ ناشی از بیماری‌های تنفسی” همراه است و در صورت وجود دی اکسید نیتروژن در هوا، اثرات سمی بر ریه‌های افراد دارد.

حتی مقدار کمی اوزون می‌تواند ریه‌ها و گلو را تحریک کند و در نتیجه باعث سرفه، تنگی نفس و آسیب به بافت ریه شود.

روش انجام اوزون تراپی


روش انجام اوزون تراپی

اوزون به طور طبیعی یک گاز است. برای استفاده از آن به عنوان دارو، افراد آن را به پوست می‌زنند، از آب ازن استفاده می‌كنند، گاز را به بدن وارد می‌کنند یا از سونای اوزون استفاده می‌كنند، و یك قسمت بدن در معرض گاز اوزون قرار می‌گیرد.

از آن‌جا که اوزون مجاری تنفسی را تحریک می‌کند، مهم است که افراد اطمینان حاصل کنند که هرگز گاز را استنشاق نمی‌کنند.

برای برخی از روش‌ها، یک پزشک خون فرد را با اوزون مخلوط کرده و دوباره به بدن تزریق می‌کند. این فرایندی است که به عنوان اتوهموتراپی شناخته می‌شود. مطالعات علمی ایمنی این روش را ثابت نکرده است.

عوارض جانبی 


عوارض جانبی مرتبط با اوزون تراپی بسته به نوع درمانی که فرد انجام می‌دهد، می‌تواند متفاوت باشد.

انسان‌ها هرگز نباید اوزون را استنشاق کنند. اگر گاز اوزون به دهان، بینی یا چشم وارد شود، می‌تواند باعث سوزش چشم و همچنین منجر به سرفه، حالت تهوع، استفراغ یا سردرد شود. مواجهه شدیدتر می‌تواند منجر به عوارض تنفسی شود.

افرادی که تحت ازن درمانی قرار می‌گیرند، گاهی اوقات واکنش‌هایی را تجربه می‌کنند. این واکنش‌ها می‌توانند علائمی شبیه آنفولانزا را در فرد ایجاد کنند و باعث شوند که در کوتاه مدت احساس بدتری داشته باشد.

برخی از روش‌های اوزون درمانی شامل دمیدن گاز به بدن است. اگر کسی ازن را از طریق راست روده دریافت کند، ممکن است احساس ناراحتی، گرفتگی و احساس نیاز به دفع گاز کند. این عوارض موقتی است.

خلاصه 


اوزون درمانی یک روش دارویی جایگزین است که از گاز اوزون استفاده می‌کنند. به دلیل نگرانی در مورد اثربخشی و ایمنی آن بحث برانگیز است.

محققان در حال حاضر در حال بررسی اثرات اوزون تراپی بر روی بدن انسان هستند تا مزایای بالقوه درمانی را شناسایی کنند.

گاز اوزون برای انسان سمی است و تحقیقات کمی در مورد ایمنی ازن درمانی انجام شده است. به همین دلیل، سازمان‌های رسمی در حال حاضر از استفاده از آن پشتیبانی نمی‌کنند.

هر کسی در مورد اوزون درمانی و اینکه کدام روش درمانی مناسب است سوال دارد باید با پزشک خود صحبت کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی