رویکرد جدید برای انزال زودرس: تحریک مغناطیسی عملکردی برون بدنی

  • انزال زودرس (PE) یک اختلال شایع جنسی است. در حالت عادی مدت زمان لازم برای اینکه یک مرد به شرایط انزال برسد بین۳ تا ۱۰دقیقه است که بسته به سن و شرایط جسمی فرد متغیراست و بطور متوسط ۵ دقیقه برای مردان جوان است. هر چند بیشتر آقایان تمایل دارند، مدت زمان بیشتری تا رسیدن به انزال داشته باشند. در زود انزالی این زمان به 1 ال2 دقیقه کاهش می یابد.

روشهای درمانی از اصلاح رفتار تا درمان‌های دارویی سیستمیک و موضعی متغیر است. نتایج تا به امروز به طور کلی رضایت بخش نبوده و اثربخشی محدودی دارد  و روش‌های درمانی جدیدی مورد نیاز است. میزان فشار عاطفی ناشی از انزال زودرس  قابل توجه است و زوجین را در درجات متغیر تحت تأثیر قرار می دهد. علیرغم شیوع زیاد انزال زودرس ، که تخمین زده می شود تا 30٪ از جمعیت بالغ باشد، درمان آن متنوع و مکرر و غیر اختصاصی است. درمان های روانکاوی، تا کنون تا حد زیادی کنار گذاشته شده اند. رویکردهای رفتاری به دلیل موفقیت محدود و موقتشان موجب شد درمان دارویی، در ابتدا با داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای و سپس با مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs) رواج یابد. اخیراً استفاده از بی‌حس‌کننده‌های موضعی مجدداً افزایش یافته است، اما برتری آنها نسبت به دارودرمان‌های سیستمیک اثبات نشده است.

 توضیح عصبی فیزیولوژیکی فعلی برای انزال زودرس این مفهوم را ارتقا می دهد که سروتونین و گیرنده های آن کنترل اولیه رفلکس انزالی هستند. همچنین بیان می‌کند که انتقال عصبی با واسطه سروتونین و فعال‌سازی گیرنده‌های 5-HT1A انزال را تسریع می‌کند. این دیدگاه‌ها در مدل‌های حیوانی مستند شده‌اند و به عنوان دلیل منطقی برای پاسخ به داروهای مهارکننده‌های بازجذب سروتونین انسان‌ها ارائه شده‌اند.

استفاده ترکیبی از مشاوره/روان درمانی همراه با تکنیک‌های “توقف-شروع” و فشار از اواسط قرن بیستم با نتایج متغیر و گاه متناقضی استفاده شده است. اما اگرچه این تکنیک ها ممکن است منجر به پاسخ‌های اولیه کافی، فواید طولانی مدتی ندارند. معایب این تکنیک‌ها شامل ملاحظات هزینه و زمان، و همچنین عوارض جانبی بالقوه، از جمله عوارض جدی مانند خواب‌آلودگی، سرگیجه، لرزش، اسهال و نگرانی‌های تایید نشده در مورد «خودکشی» است.

تحریک مغناطیسی غیرتهاجمی سیستم عصبی مرکزی و محیطی بعنوان درمان انزال زودرس در سالهای اخیر معرفی شده است و مشخص شد که باعث ایجاد دپلاریزاسیون الکتریکی اعصاب محیطی می شود.پذیرش این که انزال یک رفلکس خاجی-نخاعی است که با واسطه عصب پودندال انجام می شود، به این احتمال منجر می شود که میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده  در روش تحریک مغناطیسی عملکردی برون بدنی باعث مهار عصبی و احتمالاً باعث تغییر در ویژگی های رفلکس خاجی-نخاعی می شود و نهایتا منجر به کاهش علائم زود انزالی می شود

 تحریک مغناطیسی روشی شبیه به تحریک الکتریکی اما بدون  درد و ناراحتی است. همچنین روش تحریک مغناطیسی عملکردی برون بدنی بر روی بی اختیاری ادرار زنان موثر گزارش شده است. نتایج نشان داده شده نشان می دهد که مردانی که شدیدترین اختلال عملکرد انزالی را داشتند پاسخ ضعیف تری به درمان نشان دادند و اینکه آیا درمان شدیدتر یا طولانی‌تر برای موارد شدید آیا موثر است یا خیر مشخص نیست. عدم تهاجمی بودن و فقدان اثرات سیستمی آن باعث جذابیت روش تحریک مغناطیسی عملکردی برون بدنی می شود.


  • کلینیک فیزیوتراپی شمیم با مدیریت دکتر سعادتی مجهز به سیستمهای FMS با تجربه چندین ساله در زمینه درمانهای نوین مربوط به روش تحریک مغناطیسی برون بدنی (Extracorporeal magnetic stimulation) در درمان اختلالات جنسی مردان فعالیت دارد.

آدرس کلینیک فیزیوتراپی شمیم

تهران،خیابان شریعتی ،بالاتر از مترو شریعتی ،رو به روی خیابان،شهید دستگردی،مجتمع نگین ظفر،طبقه ۹،واحد ۹ (مجتمع نگین ظفر مجهز به ده طبقه پارکینیک طبقاتی مجزا میباشد)

شماره های تماس

02126722003
02126722004

۰۹۳۷۷۹۵۷۳۴۲
ساعت مشاوره تلفنی: همه روزه از ساعت ۱۷ الی ۱۹

مقالات مرتبط

درمان اصلاح قوز پشتی

بسیاری از افرادی که امروز در مشاغل مختلف به‌صورت پشت میزی هستند و ساعات زیادی بصورت نشسته با رایانه کار…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره