رادیوفرکوئنسی چیست؟ درمان دردهای مفصل و عصب با رادیوفرکوئنسی

روش توان‌بخشی با رادیوفرکوئنسی با استفاده از تجهیزات تخصصی برای هدف قرار دادن درد مفاصل و درد اعصاب انجام می‌شود. رادیوفرکوئنسی یک روش با حداقل تهاجم است که می‌تواند باعث تسکین انواع دردهای مزمن در میان مدت تا طولانی مدت شود.

درمان رادیوفرکوئنسی شامل یک متخصص درد است که با دقت سوزن‌ها را مستقیماً روی اعصاب ایجاد کننده درد قرار می‌دهد و گرما در نوک سوزن و اعصاب ایجاد می‌شود. این امر اعصاب ارسال کننده سیگنال به مغز را مختل می‌کند ، که می‌تواند باعث کاهش درد در طولانی مدت شود (۶ ماه تا چند سال).

انواع رادیوفرکوئنسی


انواع رادیوفرکوئنسی

دو نوع درمان فرکانس رادیویی وجود دارد:

رادیوفرکوئنسی  نوروتومی (Neurotomia RADIOFREQUENCY)

رادیوفرکوئنسی  نوروتومی روشی است که برای کاهش درد ستون فقرات انجام می‌شود. در این روش درمان بر روی مفاصل فاست یا مفاصل ساکروایلیاک متأثر از تورم مفاصل یا آرتروز، دژنراسیون یا به دنبال آسیب دیدگی‌های ناشی از حوادثی مانند تصادف رانندگی یا جراحی باشد. اگر با بلوک تست تسکین درد داشته اید ، ممکن است شما یک فرد مناسب برای انجام رادیوفرکوئنسی  نوروتومی باشید که می‌تواند باعث تسکین درد در طولانی مدت شود.

رادیوفرکوئنسی  نوروتومی باعث ایجاد گرما ۹۰ درجه سانتی‌گرادی در اعصاب می‌شود تا آن‌ها را تجزیه کند (دفع رادیو فرکانسی). این روش درمانی می‌تواند از ۶ ماه تا ۲ سال باعث تسکین  درد شما شود. این روش معمولاً برای درمان درد مفاصل فاست یا درد مفاصل ساکروایلیاک استفاده می‌شود.

تجهیزات تخصصی گرما را تولید می‌کنند سپس روی اعصاب خاص متمرکز شده و به طور موقت توانایی انتقال سیگنال‌های درد در آن‌ها را قطع می‌کنند. این گرما از طریق سوزن‌های وارد شده به پوست اطراف ستون فقرات به اعصاب مورد نظر تحویل داده می‌شود. این روش تحت آرام‌بخش خفیف انجام می‌شود.

رادیوفرکوئنسی  نوروتومی بر روی هر قسمت از ستون فقرات انجام می‌شود که باعث درد شما می‌شود. این نواحی شامل:

 • درد پایین کمر (درد مفاصل فاست در قسمت لومبار)
 • درد در قسمت میانی کمر (درد مفاصل فاست در قسمت توراتیک یا سینه ای)
 • درد گردن (درد مفاصل فاست در ناحیه گردنی)
 • درد مفاصل ساکروایلیاک (درد مفاصل SI)
 • درد پا (لشبکه سمپاتیک لگنی)
 • درد شکم (گانگلیون سمپاتیک)
 • درد لگن (پلكسوس هيپوگاستريك)

رادیوفرکوئنسی نوروتومی در بعضی از افراد برای کنترل درد نسبت به دیگران بهتر عمل می‌کند. در صورت لزوم این روش درمانی قابل تکرار است

 

رادیوفرکوئنسی پالسی

رادیوفرکوئنسی پالسی از این نظر منحصر به فرد است که بدون ایجاد صدمه قابل توجهی به بافت عصبی،  باعث تسکین درد می‌شود. مکانیزمی که با استفاده از آن رادیوفرکوئنسی پالسی درد را کنترل می‌کند نامشخص است ، اما ممکن است از یک مسیر مستقل از دما استفاده کرده باشد که توسط یک میدان الکتریکی به سرعت در حال تغییر ایجاد می‌شود. رادیوفرکوئنسی پالسی گرما را در اعصاب ایجاد می‌کند اما در دمای پایین تر از ۴۲ درجه سانتیگراد قرار می‌گیرد تا در واقع آن‌ها را از بین نبرند. این روش به طور معمول برای درد عصب مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند باعث تسکین درد در طولانی مدت شود.

رادیوفرکوئنسی پالسی را می‌توان روی هر عصبی که باعث ایجاد درد یا عامل انتقال پیام درد شما شود ، انجام داد. این نواحی شامل:

 • درد فاست(عصب فک پایین ، گانگلیون اسفنوپالانتین ، گانگلیون ستاره ای ، عصب فوق چشمی)
 • درد بازو (ریشه‌های عصب نخاعی یا گانگلیون ریشه پشتی (DRG) ، گانگلیون ستاره ای)
 • درد قفسه سینه (اعصاب بین دنده‌ای)
 • درد شکم (اعصاب طحال ، پلکسیوس سلیاک)
 • درد لگن (اعصاب اپتوراتور و استخوان ران)
 • درد زانو (اعصاب ژنیکولار)
 • درد پا (ریشه‌های عصب نخاعی یا گانگلیون ریشه پشتی (DRG) ، گانگلیا سمپاتیک)
 • نوروموماس (رشد خوش خیم بافت عصبی)
 • سردرد در قسمت جلویی سر (اعصاب اکسیپیتال بزرگ و کوچک)
 • درد شانه (عصب فوق اسکپولار)
 • تریژمینال نورالژی (عصب مندیبولار ، گانگلیون اسفنوپالانتین ، عصب فوق مغزی)
 • درد لگن (اعصاب پودندال، اعصاب گانگلیون ایمپار)

اگر توسط یک فرد باتجریه و مهار که در زمینه کنترل درد و عوارض آن تخصص دارد، هر عصبی به روش رادیوفرکوئنسی پالسی درمان می‌شود.

جراحان امیدوارند با این روش به چه نتیجه‌ای برسند؟


جراحان امیدوارند با این روش به چه نتیجه‌ای برسند

چندین ساختار مختلف در ستون فقرات وجود دارد که می‌تواند باعث درد شود. یكی از متداول ترین منابع ایجاد کننده درد در این ناحیه، مفاصل فاست است. اگر این مفاصل تخریب شده و دچار آرتروز شوند ، دردناک می‌شوند. ممکن است درد ناشی از تورم مفاصل فاست بسته به فعالیت فرد ممکن است گذرا بوده و پس از مدتی بهبود یافته و یا دوباره شروع شود.

هدف از توان‌بخشی با استفاده از روش رادیوفرکوئنسی تخریب اعصاب کوچک حامل سیگنال درد از مفصل به نخاع است. هدف از این کار کاهش درد شماست ، و به شما امکان می‌دهد فعالیت‌های بیشتری انجام دهید و این امکان را برای شما فراهم می‌کند که داروهای ضد درد خود را کاهش دهید.

توان‌بخشی با استفاده از روش رادیوفرکوئنسی معمولاً تنها پس از تزریق مفصلی به مفاصل فاست انجام می‌شود. پزشک شما یک آزمایش تزریق مفاصل فاست را انجام می‌دهد تا مشخص کند که آیا مفاصل فاست شما علت کمردرد شماست یا خیر. تزریق فقط ممکن است درد شما را به طور موقت و شاید فقط برای چند ساعت کاهش دهد. هنگامی که پزشک مطمئن شد این مفاصل باعث درد شما می‌شوند، توان‌بخشی با استفاده از روش رادیوفرکوئنسی انجام می‌شود تا درد شما برای مدت طولانی‌تری کاهش یابد. روش رادیوفرکوئنسی یک درمان دائمی و ثابت نیست، اما بسیار طولانی تر از بلوک اتصال مفصل جواب می‌دهد.

چگونه باید برای عمل جراحی آماده شوم؟


برای آماده سازی روشی که ممکن است پزشک به شما بگوید قبل از عمل مدت معینی "NPO" بمانید. این بدان معناست که شما قبل از عمل نباید برای مدت زمان مشخص چیزی بخورید یا بنوشید. این محدودیت برای مثال می‌تواند به معنای نخوردن آب ، قهوه و چای باشد. هیچ چیز به هیچ وجه نباید مصرف شود. شما ممکن است دستورالعمل‌های ویژه‌ای دریافت کنید تا داروهای معمول خود را با مقدار کمی آب مصرف کنید. اگر مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید ، با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است به شما آموزش داده شود که چند روز قبل از تزریق ، مصرف برخی از داروهای مؤثر بر لخته شدن خون را قطع کنید. تا زمانی که پزشک معالج شما را آزمایش کند ، عدم مصرف این داروها به توصیه پزشک برای مدت کوتاهی به منظور انجام این عمل ، انجام این کار ، خطر خونریزی بیش از حد در طول و بعد از تزریق را کاهش می‌دهد. این داروها ممکن است شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن و همچنین داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و بسیاری از داروهای دیگر باشد که معمولاً برای درمان آرتروز استفاده می‌شود.

ممکن است شما نیاز داشته باشید که فردی را برای جا به جایی شما از مکانی که طی آن عمل می‌شوید تا به خانه شما را همراهی نماید. لباس‌های متناسب و گشاد بپوشید که به راحتی در آورده می‌شوند. ممکن است بخواهید صبح روز عمل دوش بگیرید، و از صابون ضد باکتری استفاده کنید تا احتمال عفونت را کاهش دهید. از جواهرات یا هر نوع روغن معطر یا لوسیون استفاده نکنید.

در طول عمل چه اتفاقی می‌افتد؟


در طول عمل چه اتفاقی می‌افتد

هنگامی که شما آماده انجام این عمل هستید، شما را به اتاق عمل برده و یک سرنگ داخل وریدی به شما وصل می‌شود. این سرنگ به پرستار یا پزشک اجازه می‌دهد تا داروهای لازم در طول عمل را به شما ارائه دهد. تزریق سرنگ به منظور ایمنی بیشتر شماست زیرا در صورت بروز مشکل در زمان انجام عمل، مانند واکنش آلرژیک به هر یک از داروهای تزریق شده، بسیار سریع پاسخ می‌دهد. اگر درد دارید یا برای انجام این عمل اضطراب دارید، ممکن است از طریق سرنگ داخل وریدی داروی آرام‌بخش به شما داده شود.

شما در طول این عمل بیدار خواهید بود تا به پزشک در قرار دادن صحیح الکترود مورد استفاده برای توان‌بخشی با رادیوفرکوئنسی کمک کنید. به شما بیهوشی عمومی داده نمی‌شود. ناحیه ای که باید مورد استفاده قرار گیرد تمیز می‌شود و سپس با بی حسی موضعی بی حس می‌شود.

توان‌بخشی با رادیوفرکوئنسی با کمک هدایت فلوروسکوپی انجام می‌شود. فلوروسکوپ یک دستگاه پرتونگاری است که به پزشک اجازه می‌دهد هنگام انجام عمل ، در واقع یک تصویر با اشعه ایکس را مشاهده کند. این به پزشک اجازه می‌دهد تا وقتی که قرار است سوزن الکترود به صورت دقیق و کامل در محل مورد نظر قرار بگیرد، مشاهده کند. استفاده از فلوروسکوپی قرار دادن الکترود را در محل مورد نظر بسیار ایمن تر و دقیق تر می‌کند. در انجام توان‌بخشی با رادیوفرکوئنسی ، پزشک شما الکترود سوزنی را در نزدیکی مفصل فاست قرار می‌دهد تا نوک سوزن در نزدیکی عصب شاخه میانی که به مفصل می رود بسیار نزدیک باشد. هنگامی که پزشکتان مطمئن شد که نوک سوزن در جای مناسب قرار دارد ، نوک سوزن برای احتیاط و تخریب عصب گرم می‌شود. هنگامی که اعصاب حسی از مفاصل دردناک از بین می‌روند ، باید درد شما کاهش یابد.

بعد از انجام عمل ، شما به اتاق بهبودی منتقل می‌شوید. پرستاران شما را تحت نظر قرار می‌دهند تا مطمئن شوید که به هیچ یک از داروهای مورد استفاده حساسیت ندارید. این کار به شما اجازه می‌دهد تا پس از بهبودی کامل، بیمارستان  را ترک کنید.

پس از انجام عمل چه انتظاری باید داشته باشم؟


شما می‌توانید به زودی بعد از عمل ، احتمالاً ظرف یک ساعت، به خانه بروید. اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود، احتمالاً هیچ محدودیتی در مورد فعالیت‌های بدنی یا رژیم غذایی نخواهید داشت.

درد

درد

بلافاصله پس از انجام عمل ، ممکن است درد شما به خاطر داروهای بی حسی که در طول عمل استفاده می‌شود ، کمی تسکین یابد. شما ممکن است به مدت ۲۴ ساعت از رانندگی یا انجام هرگونه فعالیت بدنی منع شوید.

شما ممکن است به دلیل ماهیت تهاجمی خود روش ، در طی چند روز اول افزایش درد را تجربه کنید. برای راحتی شما ، داروهای اضافی برای کنترل این درد لازم است. اگر این داروها شامل مواد اپوئیدی باشد ، باید مراقب یبوست باشید. در صورت بروز یبوست می‌توانید از ملین استفاده کنید که بدون نسخه در دسترس است. شما می‌توانید با نوشیدن مایعات زیاد و خوردن مواد غذایی با فیبر فراوان ، با یبوست مقابله کنید.

میزان تسکین درد ناشی از این روش در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است تا سه هفته کاهش درد خود را مشاهده کنید و ممکن است شاهد کاهش ۵۰ درصدی یا بیشتر درد باشید. اثرات این روش می‌تواند از ۶ تا ۱۲ ماه ، گاه حتی طولانی تر تداوم داشته باشد. سرانجام اعصاب رشد خواهند کرد و احتمالاً درد شما باز خواهد گشت. هنگامی که این اتفاق می‌افتد ، این روش ممکن است تکرار شود.

تورم و کبودی

تورم و کبودی

همچنین ممکن است در جایی که سوزن وارد شده است ، برخی از علائم تورم و کبودی را تجربه کنید. استفاده از یک بسته سرد یا گرم ممکن است ناراحتی شما را کاهش دهد.

پیگیری

پیگیری

بیشتر پزشکان طی یک یا دو هفته پس از انجام عمل ، قرار ملاقات پیگیری یا مشاوره تلفنی ترتیب می‌دهند تا ببینند شما چگونه هستید و تعیین می‌کنند که این روش چه تاثیری روی علائم شما داشته است.

فیزیوتراپی بعد از رادیوفرکوئنسی


فیزیوتراپی بعد از رادیوفرکوئنسی

فیزیوتراپی بعد از انجام عمل رادیوفرکوئنسی معمولاً بلافاصله شروع می‌شود مگر اینکه پزشك شما توصیه دیگری كند.همان‌طور که گفته شد ، رادیوفرکوئنسی با هدف كاهش درد شما انجام می‌شود. با این وجود ، درد در گردن یا پشت شما به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود ، بنابراین درمان توان بخشی که در فیزیوتراپی دریافت می کنید با توجه به ساختارهایی که در ایجاد درد شما نقش دارند متفاوت است. درمان شما نیز متناسب با نیازهای خاص توان‌بخشی فردی شما طراحی خواهد شد.

با این حال ، برخی از جنبه های توان‌بخشی عمومی برای همه بیمارانی که تحت عمل توان‌بخشی قرار گرفته اند ، مشابه خواهد بود. استفاده از هر پنجره ای از زمان که درد شما کاهش یافته یا در نتیجه رادیوفرکوئنسی از بین رفته است، برای مشارکت در توان‌بخشی مهم است. غالباً این زمان بدون درد و کاهش درد به شما امکان می‌دهد پنجره ای بسازید که بتوانید به طور موثرتر ستون فقرات را ترمیم کنید ، حرکات کلی خود را بهبود بخشیده و در وضعیت خود دستاوردهای مثبتی کسب کنید.

شرایط شما

در طی چند درمان اول ، پزشک شما در ابتدا برای تسکین هرگونه درد باقیمانده ای که هنوز ممکن است بعد از رادیوفرکوئنسی یا در نتیجه خود عمل انجام دهید ، تسکین می‌یابد. آن‌ها ممکن است از گرما ، یخ یا روش‌های الکتریکی مانند اولتراسوند یا جریان تداخلی برای کاهش درد شما استفاده کنند. بسته به نوع آسیب و درد اصلی شما ، ممکن است در اطراف ناحیه گردن ، شانه ها ، کمر ، باسن و پاها نیز ماساژ داده شود تا با آرامش عضلات سفت شده که روی مفاصل ستون فقرات مؤثر می گذارند، تسکین یابد.

ارزیابی

ارزیابی

برای اینکه بدانید چگونه بهترین راه حل را برای مشکل فردی خود پیدا کنید، فیزیوتراپیست شما ارزیابی کاملی از گردن یا پشت شما انجام می‌دهد و میزان حرکت آن‌ها را بررسی می‌کند. آن‌ها همچنین علائم دیگری را که احساس می کنید مانند سوزن سوزن شدن یا بی حسی به شما توجه می‌کنند و نقاط ضعف ماهیچه ای را که شما ممکن است داشته باشید، ارزیابی می‌کنند. اگر مشخص شود که هر بخشی از حرکت ستون فقرات شما محدود است ، درمانگر شما برای ترغیب بیشتر حرکت کار خواهد کرد. برای انجام این کار ممکن است از متحرک سازی یا دستکاری مفصل استفاده کنند ، کشش منفعل انجام دهند یا هر عضله محکم مربوط به منطقه را ماساژ دهند. تمرینات کششی و تقویتی به عنوان بخشی از یک برنامه خانگی نیز تجویز خواهد شد زیرا می‌توانند به شما کمک کنند حرکت بیشتری در ستون فقرات خود داشته باشید ، استحکام و استقامت ماهیچه هایی را که به حمایت از ستون فقرات شما کمک می‌کنند ، بهبود ببخشید و برای اصلاح هر گونه عدم تعادل عضلانی که ممکن است وجود داشته باشد، اقدام نمایید.

حفظ و دستیابی به عضله مرکزی قوی

حفظ و دستیابی به عضله مرکزی قوی

حفظ ناحیه عضلانی قوی قسمت مهمی در مدیریت هرگونه درد در گردن و به خصوص در قسمت پشت شما است. حفظ عضلات هسته ای قدرتمند به شما امکان می‌دهد با وجود هرگونه درد مزمن ، بتوانید همان‌طور که می‌توانید سبک زندگی خود را حفظ کنید. فیزیوتراپیست شما می‌تواند به شما بیاموزد که چگونه ماهیچه های اصلی بدن خود را به درستی فعال کرده و قدرت و استقامت آن‌ها را تقویت کنید. حتی فقط تمرینات ساده مانند سفت کردن عضلات ناحیه عمیق شکم به طور مستقیم پس از توان‌بخشی با رادیوفرکوئنسی، به حمایت از ستون فقرات کمک خواهد کرد. اگر درمانگر شما مفاصل ستون فقرات را نسبتاً زیاد درنظر گرفته است ، تمرینات اصلی تجویز شده حتی بسیار مهم هستند. همان‌طور که فعال سازی ، قدرت و استقامت ماهیچه های اصلی خود را بهبود می‌بخشید ، تمرینات پیشرفته تری برای به چالش کشیدن توانایی این عضلات و اطمینان از ثبات ستون فقرات در طول فعالیت‌های عملکردی روزانه تجویز می‌شود.

آب درمانی

انجام تمرینات تجویز شده در استخر و هیدروتراپی پس از انجام رادیوفرکوئنسی ممکن است گزینه مفیدی برای شما باشد که می‌توانید با درمانگر خود صحبت کنید. بسته به اینکه چه بخشی از بدن شما آسیب دیده باشد ، اغلب گرمای استخر و خاصیت هیدرواستاتیک آب می‌تواند دامنه حرکت ، تقویت و بازپرداخت کلی کنترل عضلات را آسان‌تر کند.

 

حفظ وضعیت کلی بدن و تراز کردن آن

حفظ وضعیت کلی بدن و تراز کردن آن

مانند هرگونه آسیب و اختلال عملکرد بیومکانیکی ، حفظ وضعیت کلی بدن و تراز نگه داشتن آن و نحوه قرارگیری بدن شخص از اهمیت بالایی برخوردار است. درمانگر شما در ترغیب شما به حفظ وضعیت مناسب و تراز صحیح در همه زمان‌ها سختگیرانه اصرار خواهد کرد. حفظ وضعیت خوب بدن می‌تواند استرس ایجاد شده در ستون فقرات را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و همچنین می‌تواند عضلات اصلی شما را به صورت کارآمد تر تحریک کند. هر پنجره ای از زمان شما که عاری از درد باشد ، می‌تواند در آموزش مجدد بدن برای حفظ تراز صحیح و ایجاد الگوهای حرکتی عملکردی بسیار مفید باشد. با بهبود استقامت ماهیچه‌هایی که از ستون فقرات شما پشتیبانی می‌کنند ، شما قادر خواهید بود برای مدت زمان طولانی تر میزان خم بودن و تراز بدن خود را حفظ کرده و مدت زمان بین هرگونه شعله‌ور شدن علائم و درد که ممکن است رخ دهد ، را طولانی تر کنید. به منظور کمک به شما در وضعیت استقرار خود و یا کاهش هرگونه درد طولانی، ممکن است درمانگر شما از نوار روی کمر یا گردن استفاده کند تا بتواند در مورد وضعیت ستون فقرات شما بازخورد و همچنین برخی از پشتیبانی‌های خارجی را ارائه دهد.

نتایج نهایی شامل چه مواردی می‌باشد؟


تسکین درد ممکن است از ۹ ماه تا بیش از ۲ سال ادامه داشته باشد. این امکان وجود دارد که عصب از طریق ضایعه سوخته که توسط توان‌بخشی با رادیوفرکوئنسی ایجاد شده است ، دوباره جابجا شود. اگر عصب دوباره رشد کند ، معمولاً ۶ تا ۱۲ ماه بعد از عمل انجام می‌شود. میزان مؤثر بودن روش توان‌بخشی با رادیوفرکوئنسی در افرادی كه دارای بلوك عصبی موفق هستند ۸۰-۷۰٪ بوده است. در صورت لزوم این روش می‌تواند تکرار شود.

خطرات این روش چیست؟


توان‌بخشی با رادیوفرکوئنسی روشی نسبتاً بی خطر و با حداقل خطر عوارض است. عوارض گزارش شده در مقالات عبارتند از: افزایش موقت درد عصب ، نوریت ، نوروما ، بی حسی موضعی ، عفونت ، واکنش آلرژیک به داروهایی که در طی این روش استفاده می‌شود و یا کم بودن میزان تسکین درد (در کمتر از ۳۰٪ بیماران).

shock2