درمان قطعی خار پاشنه با شاک ویو متمرکز

درمان قطعی خار پاشنه با شوک ویو متمرکز

خار پاشنه ، توده های استخوانی هستند که در قسمت زیرین استخوان پاشنه ایجاد می شوند. آنها می توانند دردناک باشند و باعث ناراحتی شوند، به خصوص هنگام ایستادن یا راه رفتن.

شاک ویو تراپی متمرکز یک گزینه درمانی غیرتهاجمی برای خار پاشنه است که نشان داده شده است در کاهش درد و بهبود عملکرد موثر است. در طی این روش، امواج صوتی پرانرژی مستقیماً به ناحیه آسیب دیده ارسال می شود تا بهبودی را تحریک کرده و رشد بافت جدید را تقویت کند.

در حالی که شاک ویو درمانی متمرکز می تواند برای درمان خار پاشنه موثر باشد، مهم است که توجه داشته باشید که ممکن است بهترین گزینه درمانی برای همه نباشد. دکتر فیزیوتراپی وضعیت و سابقه پزشکی شما را ارزیابی می کند تا تشخیص دهد که آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر.

علاوه بر شوک ویو درمانی متمرکز، سایر درمان‌های خار پاشنه ممکن است شامل فیزیوتراپی، تمرینات کششی، ارتز و داروهای ضد درد باشد. در برخی موارد ممکن است جراحی برای برداشتن خار لازم باشد.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی شمیم زیر نظر دکتر حیدر سعادتی خدمات تخصصی فیزیوتراپی و شاک ویو تراپی را برای درمان قطعی خار پاشنه ارائه می دهند. برای رزرو نوبت در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم می‌توانید با شماره تلفن‌‌ های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

خار پاشنه پا چیست؟

خار پاشنه می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

  • استرس مکرر روی استخوان پاشنه، مانند دویدن یا پریدن
  • بیومکانیک ضعیف، مانند کف پای صاف یا قوس بلند
  • چاقی یا افزایش وزن ناگهانی
  • افزایش سن، زیرا بافت‌ های پا به مرور زمان انعطاف‌ پذیری کمتری پیدا می‌کنند
  • برخی شرایط پزشکی مانند آرتریت و دیابت

خار پاشنه می تواند باعث درد و ناراحتی شود، به خصوص هنگام ایستادن یا راه رفتن. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به خار پاشنه هیچ علامتی را تجربه نمی کنند و ممکن است از این عارضه آگاه نباشند.

تشخیص خار پاشنه معمولاً از طریق معاینه فیزیکی و مطالعات تصویربرداری، مانند اشعه ایکس یا اسکن MRI انجام می شود. درمان خار پاشنه معمولاً شامل اقدامات محافظه کارانه مانند تمرینات کششی، فیزیوتراپی و شاک ویو تراپی ، ارتز و داروهای ضد درد است. در برخی موارد، درمان‌ های تهاجمی‌ تر ممکن است لازم باشد، مانند درمان با امواج شوک یا جراحی برای برداشتن خار.

درمان قطعی خار پاشنه با شوک ویو متمرکز

مدت و دفعات درمان متمرکز با موج شوک برای خار پاشنه می تواند بسته به شدت بیماری و پاسخ فرد به درمان متفاوت باشد. به طور معمول، چندین جلسه شاک ویو تراپی در طول چند هفته مورد نیاز است.

در طول این روش، از یک دستگاه دستی برای اعمال امواج شوک به طور مستقیم به ناحیه آسیب دیده استفاده می شود. امواج شوک می تواند ناراحت کننده باشد، اما این روش معمولا به خوبی تحمل می شود و نیازی به بیهوشی ندارد.

پس از درمان متمرکز با امواج شوک، بیماران ممکن است کمی درد و ناراحتی را در ناحیه تحت درمان تجربه کنند. با این حال، این باید ظرف چند روز فروکش کند. پزشک شما ممکن است استراحت و یخ را برای کمک به کاهش هر گونه ناراحتی توصیه کند.

تفاوت شاک ویو متمرکز نسبت به سایر شاک ویو ها: کلیک

به طور خلاصه، شاک ویو درمانی متمرکز می تواند یک گزینه درمانی غیرتهاجمی موثر برای درمان قطعی خار پاشنه باشد. با این حال، مهم است که با دکتر فیزیوتراپی خود کار کنید تا تعیین کنید آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر و یک برنامه درمانی جامع که تمام جنبه های بیماری شما را بررسی می کند، ایجاد کنید. با مراقبت و مدیریت مناسب، اکثر افراد مبتلا به خار پاشنه می توانند علائم خود را تسکین دهند و به فعالیت های عادی خود بازگردند.

سایر روشهای درمان خار پاشنه

علاوه بر شوک ویو درمانی متمرکز، چندین گزینه درمانی محافظه کارانه دیگر وجود دارد که ممکن است برای خار پاشنه توصیه شود. این شامل:

تمرینات کششی: تمرینات کششی و حرکات اصلاحی می تواند به کاهش تنش روی فاسیای کف پا و تاندون آشیل کمک کند، که می تواند به کاهش علائم خار پاشنه کمک کند. پزشک یا فیزیوتراپ شما می تواند تمرینات کششی خاصی را که برای شرایط شما مناسب است توصیه کند.

ارتز

ارتز های مخصوص کفش می توانند به توزیع یکنواخت فشار در پا و کاهش فشار روی استخوان پاشنه کمک کنند. ارتز همچنین می تواند به اصلاح هر گونه ناهنجاری بیومکانیکی که ممکن است به ایجاد خار پاشنه کمک کند کمک کند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs): NSAID ها مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند به کاهش درد و التهاب مرتبط با خار پاشنه کمک کنند. با این حال، استفاده از این داروها تحت راهنمایی یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مهم است، زیرا استفاده طولانی مدت می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

استراحت و یخ: استراحت و یخ می تواند به کاهش درد و التهاب مرتبط با خار پاشنه کمک کند. مهم است که از فعالیت هایی که شرایط را تشدید می کنند اجتناب کنید و تا حد امکان به پای آسیب دیده استراحت دهید.

فیزیوتراپی

دکتر فیزیوتراپی می تواند با شما برای ایجاد یک برنامه ورزشی سفارشی که می تواند به بهبود انعطاف پذیری، قدرت و دامنه حرکتی پای آسیب دیده کمک کند، همکاری کند.

در برخی موارد ممکن است جراحی برای برداشتن خار پاشنه لازم باشد. با این حال، جراحی معمولاً برای مواردی که درمان های محافظه کارانه ناموفق بوده اند، اختصاص داده می شود.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست