توانبخشی بعد از جراحی

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. توانبخشی بعد از جراحی

توانبخشی بعد از جراحی

یا اگر یک عمل معمولی ساده انجام داده اید یا دچار یک تصادف رانندگی شدید شده اید، به مدتی زمان نیاز دارید تا دوباره روی پای خود بایستید و طبق معمول عمل کنید.

توانبخشی پس از جراحی می تواند سرعت بهبودی شما را بسیار افزایش دهد و موفقیت درمان و جراحی را تضمین کند.

فیزیوتراپی (PT) بخش بزرگی از فرآیند توانبخشی بعد از جراحی است و به بیماران کمک می کند تا قدرت، تحرک و اعتماد به نفس خود را بازیابند. این شامل تکنیک های مختلفی است که نواحی خاص بدن را هدف قرار می دهد، از جمله کشش، تمرین، درمان دستی و سایر روش ها.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی شمیم زیر نظر دکتر حیدر سعادتی خدمات توانبخشی توانبخشی و فیزیوتراپی پس از جراحی را برای کمک به بازیابی قدرت و تحرک از دست رفته به بیماران ارائه می دهند. برای رزرو نوبت در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم می‌توانید با شماره تلفن‌‌ های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

توانبخشی بعد از جراحی برنامه ای ویژه طراحی شده برای بازیابی قدرت عضلانی و عملکرد مفاصل، جلوگیری از عوارض تنفسی و عروقی، افزایش تحرک و ایجاد اعتماد به نفس برای زندگی مجدد به بیمار است. فیزیوتراپی ابزار اصلی برای دستیابی به این اهداف است.

مهم است که به خاطر داشته باشید که توانبخشی پس از جراحی می تواند زمان بسیار طولانی، از چند ماه تا یک سال کامل، طول بکشد، بنابراین راه حل سریعی نیست. این بستگی به جراحی و نتایج آن دارد که هر برنامه چقدر طول بکشد.

رایج ترین جراحی هایی که پس از آن بیماران از توانبخشی بعد از جراحی بهره مند می شوند:

 • ارتوپدی (استخوان، مفصل و ماهیچه)
 • زنان و زایمان (پس از زایمان، هیسترکتومی و …)
 • ستون فقرات و عصبی (ترمیم و تعویض دیسک، جراحی مغز، ستون فقرات)
 • شکم و قفسه سینه (ریه ها، قلب، کبد، دستگاه گوارش و سایر اندام ها)
 • سینه (برداشتن و بازسازی)
 • اورولوژی (مثانه و پروستات)

توانبخشی بعد از جراحی 

توانبخشی پس از جراحی معمولاً بلافاصله پس از جراحی در بیمارستان شروع می شود و سپس در مطب دکتر فیزیوتراپی شما ادامه می یابد.

اولین مراحل توانبخشی در بیمارستان:
کمک حرکتی: کمک و آموزش حرکت ایمن، توصیه و آموزش استفاده از وسایل کمک حرکتی مانند عصا و غیره.

تمرینات تنفسی: نکاتی در مورد نحوه صحیح تنفس برای جلوگیری از عوارض تنفسی و عروقی به شما داده خواهد شد.

توانبخشی در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی

دکتر فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا توانایی های خود را بازیابی کنید و دامنه حرکتی، هماهنگی و قدرت خود را بهبود ببخشید. هدف نهایی این است که شما تا حد امکان فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید، به کار خود بازگردید و زندگی کاملی داشته باشید.

روش های درمانی در پروسه توانبخشی بعد از جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ضرورت توانبخشی بعد از جراحی

فیزیوتراپی پس از جراحی و سایر درمان های توانبخشی به تقویت و تحرک مفاصل، عضلات آسیب دیده و بهبود گردش خون و تنفس کمک می کند.

توانبخشی پس از جراحی به موارد زیر کمک می کند:

کاهش درد و ناراحتی پس از جراحی . درد یکی از شایع ترین مسائل در هنگام بهبودی پس از جراحی است. تمرینات فیزیوتراپی بعد از جراحی با بازگرداندن عملکرد ماهیچه ها و مفاصل به کاهش یا از بین بردن کامل درد کمک می کنند.

بهبود تحرک . اگر تا به حال عمل جراحی انجام داده اید، می دانید که حرکت دادن همان کاری که قبلا انجام می دادید بسیار دشوار است. دامنه حرکتی شما با جراحی کاهش می یابد و ممکن است راه رفتن و انجام کارهای مختلف دشوار باشد.

بهبود دامنه حرکتی . فیزیوتراپی و تمرینات مختلف می تواند به افزایش دامنه حرکتی کمک کند و همچنین به شما یاد می دهد که به طور موقت از وسایل کمک حرکتی مانند عصا، عصا یا واکر استفاده کنید.

عملکرد بهتر عضلات . از آنجایی که پس از جراحی زمان زیادی را بی حرکت می گذرانید، عضلات شما سفت و منقبض می شوند. یک برنامه فیزیوتراپی می تواند به شما در بهبود عملکرد عضلات، افزایش قدرت، انعطاف پذیری و استقامت کمک کند. این را می توان با ماساژ، درمان عملی و ورزش انجام داد.

تعادل بهتر . جراحی یک ضربه بزرگ به بدن شما است و برای بازگشت به حالت عادی به زمان نیاز دارید. از دست دادن تعادل و زمین خوردن یک مشکل رایج پس از عمل است و فیزیوتراپی بعد از عمل می تواند به شما کمک کند تا تمرینات خاصی را یاد بگیرید که به جلوگیری از سقوط های تصادفی خطرناک کمک می کند.

بهبود گردش خون . گردش خون مناسب برای بهبودی و بهبودی بسیار مهم است زیرا اکسیژن و سایر مواد مغذی را در سراسر بدن حمل می کند.

سایر فواید فیزیوتراپی در توانبخشی بعد از جراحی

 • بازیابی استقلال
 • تقویت و کشش عضلات
 • افزایش حجم ریه و جلوگیری از عفونت قفسه سینه
 • بازگشت به فعالیت های معمول روزانه
 • کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس خود
 • کاهش خطر زخم بستر

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست